Programska oprema s premiki zaznava posamezne črke, na voljo pa so tudi posebne gesture, ki omogočajo denimo vnos dvojnih črk ali pa veliko začetnico. V pomoč je tudi vgrajeni črkovalnik, ki na podlagi izbranih črk predlaga dokončno besedo. Foto:
Programska oprema s premiki zaznava posamezne črke, na voljo pa so tudi posebne gesture, ki omogočajo denimo vnos dvojnih črk ali pa veliko začetnico. V pomoč je tudi vgrajeni črkovalnik, ki na podlagi izbranih črk predlaga dokončno besedo. Foto:
Nova metoda je tudi manj stresna v primerjavi s klasičnimi telefonskimi tipkovnicami, saj ni treba dvigati prstov in nenehno paziti, da zadenemo pravo tipko.

ki utegne predstavljati revolucijo pri tipkanju na malih prenosnih napravah.

Cliff Kushler, avtor tipkovnic T9, ki jih danes srečamo na skoraj vseh prenosnih telefonih (tiste, kjer posamezno tipko pritisnemo večkrat, da pridemo do želenega znaka) je namreč skupaj s sodelavci predstavil novo metodo vnosa besedil, ki utegne predstavljati revolucijo pri tipkanju na malih prenosnih napravah.
Tehnologija, ki so jo poimenovali swype, deluje v kombinaciji z zaslonskimi tipkovnicami, kakršne srečamo na prenosnih telefonih, kot je Apple iPhone, pa tudi ročnih in tabličnih računalnikih. Besedilo vnesemo preprosto tako, da s prstom ali pisalom pritisnemo prvo črko želene besede, nato pa, ne da bi dvignili prst, zdrsnemo do preostalih črk na zaslonu.
Programska oprema s premiki zaznava posamezne črke, na voljo pa so tudi posebne gesture, ki omogočajo, denimo, vnos dvojnih črk ali pa veliko začetnico. V pomoč je tudi vgrajeni črkovalnik, ki na podlagi izbranih črk predlaga dokončno besedo. Kadar je vnos dvoumen, predlaga mogoče alternative.

Precej natančnejša in hitrejša metoda vnosa besedil
Po mnenju avtorjev je swype precej natančnejša in predvsem hitrejša metoda vnosa besedil tam, kjer je malo prostora, navadne tipkovnice pa niso udobne za rabo. Avtorji trdijo, da so z uporabo tehnologije swype dosegli celo vnos 55 besed na minuto, kar je skoraj primerljivo s klasičnimi tipkovnicami. Nova metoda je tudi manj stresna v primerjavi s klasičnimi telefonskimi tipkovnicami, saj ni treba dvigati prstov in nenehno paziti, da zadenemo pravo tipko.
Swype lahko pričakujemo v začetku leta 2009
Avtorji so seveda metodo patentirali in jo bodo ponujali proizvajalcem programske in strojne opreme. Kot kaže, bodo možnost uporabe novosti najprej dobili lastniki telefonov z okoljem Windows Mobile in tabličnih različic okolja Windows, pogovarjajo pa se tudi z družbo Apple. Pozneje naj bi prišli na vrsto še sistemi z Linuxom in Symbianom. Prve izdelke s tehnologijo swype lahko pričakujemo v začetku leta 2009.


Novico je napisal uporabnik Vladimir Djurdjič