V študiji so zapisali, da se zaradi sečnje in krčenja gozdov povečuje število stikov ljudi in primatov, s tem pa tudi tveganje prenosa novih povzročiteljev bolezni.
Po besedah znanstvenika Francisca Ayale z univerze v Irvinu v Kaliforniji je bilo do zdaj odkrivanje parazitov, ki povzročajo malarijo, pri opicah v divjini zelo težko. Nove genske tehnike omogočajo, da z nalizo goriljih iztrebkov ugotovijo obstoj parazitov, ki povzročajo malarijo.
DNK-dokazi so potrdili prisotnost parazita Plasmodium falciparum, ki povzroča smrtonosno malarijo, pri dveh zelo ogroženih podvrstah goril, zahodnih nižinskih gorilah in čezrečnih gorilah. Ta parazit povzroča najsmrtonosnejši tip malarijske okužbe. Najpogostejši je v Afriki, na območjih južno od Sahare.
Ayala je dejal, da te ugotovitve poudarjajo nevarnost stika obeh vrst: "Tudi če izkoreninimo parazit pri ljudeh, težava ostaja, saj malarija pri opicah ostaja rezervoar bolezni." Ayala poudarja, da ne vedo, kako drugače rešiti težavo kot tako, da se zmanjša stik med vrstama.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje