Preučevali so več kot 150 kitov v Kalifornijskem zalivu, jih posneli in jim odvzeli vzorce kože. Ugotovili so, da imajo kiti mehurje, ki so posledica sončnih opeklin. Namen raziskave, ki jo je vodila Laura Martinez-Levasseur iz londonskega zoološkega združenja, je bil ugotoviti, kako povečanje ultravijoličnega sevanja vpliva na življenje v divjini. Kiti so po besedah Martinezove odlični za preučevanje, saj morajo priti na površje, da vdihnejo zrak, da se družijo in nahranijo mladiče, kar pomeni, da so pogosto izpostavljeni soncu.
Ekipa je preučevala modre kite in kite glavače. Podrobno so fotografirali kožo kitov in fotografije analizirali, tam, kjer so se kitom naredili mehurji, pa so odvzeli kožne vzorce. Analiza vzorcev pod mikroskopom je pokazala, da so mehurji posledica sončnih opeklin. Raziskava je pokazala še, da imajo kiti s temnejšo kožo manj opeklin kot tisti s svetlejšo. Ravno tako kot pri ljudeh, imajo kiti s temnejšo kožo več celic, ki ustvarjajo temnejši pigment oziroma melanin. Ljudje tvorijo melanin, ko je DNK celic poškodovan zaradi UV-sevanja, kot kaže, pa se kiti na sončne žarke odzovejo enako.
Dobra novica je, da raziskava ni pokazala znakov kožnega raka pri kitih. Kljub temu bo ekipa nadaljevala raziskovanje, saj si želijo odkriti tudi, kako se kiti odzivajo na poškodbe kože na genetski ravni. Znanstveniki predvidevajo, da tudi druge živalske vrste prizadene ultravijolično sevanje, še posebej živali brez dlak, kot so dvoživke, vodni sesalci, ki živijo ob zemeljskih polih, kjer je najtanjši ozonski plašč.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje