Odločitev o sedežu inštituta je bila sprejeta med slovenskim predsedovanjem EU-ju, po besedah predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa pa bo inštitut privabil in obdržal najboljše in najbolj nadarjene študente, raziskovalce in osebje iz vse Evrope in sveta, tako pa bo dodal bistveno vrednost na področju raziskav in inovacij.
Današnje slovesnosti se poleg Barrosa med drugim udeležujeta madžarski premier Ferenc Gyurcsany in evropski komisar za izobraževanje, usposabljanje, kulturo in mlade Jan Figel. Dejal je tudi, da inštitut predstavlja mejnik na poti do pete svoboščine, prostega pretoka znanja.
"Vključenost podjetij je ključnega pomena, saj si s pomanjkanjem naložb v raziskave in razvoj s strani podjetij lahko razlagamo skoraj 85-odstotno razliko med EU-jem in ZDA na tem področju. Sčasoma bo inštitut prispeval k izboljšanju raziskav in razvoja v Evropi, odpravil razliko v financiranju s strani podjetij in delež BDP-ja, porabljen za raziskave in razvoj, približal cilju treh odstotkov, ki so ga določile države članice same," je poudaril Barroso.
Inštitut naj bi postal paradni konj evropske odličnosti v visokem izobraževanju, raziskavah in inovacijah in naj bi deloval po vzoru svetovno znanega ameriškega inštituta za tehnologijo iz Massachussetsa (MIT).
K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje