Phoenixova roka je vzela vzorec okoli treh kvadratnih centimetrov prsti in jih dvignila nad pečico, ki vzorce ogreje na primerno temperaturo za analizo.
Vendar pa je instrument, ki bi moral analizirati prst, zaznal, da v pečici ni dovolj materiala in zato se vrata pečice niso zaprla. Phoenix je nato sporočil, da se je prst zataknila v lopati. Vodja projekta Phoenix Barry Goldstein je dejal, da se, kot kaže, prst drži zadnjega dela lopate.
Prst že prej delala težave
To pa ni prva težava s Phoenixom. Kratek stik je nastal tudi pred nekaj tedni med tresenjem vesoljske sonde. Že takrat se je namreč na poti zaustavila prst, ki so jo skušali s tresenje spraviti v eno od osemnajstih majhnih pečic. Tudi tokrat je bilo Nasine strokovnjake strah, da bo tresenje povzročilo kratek stik, a ni bilo tako. Da vzorci zemlje ne bi več zastajali, so celo prilagodili način spuščanja vzorcev v pečice.
V soboto je Phoenix preživel svoj 60. dan na Marsu. Misija vredna 240 milijonov dolarjev pa naj bi, tako upajo strokovnaki, odkrila, ali led na Marsu vsebuje potrebne kemične sestavine, da bi tam lahko obstajalo življenje. Pretekli testi so pokazali prisotnost vodne pare in ogljikovega dioksida, ne pa tudi ogljika.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje