Krško po mnenju onkološkega inštituta nima vpliva na okolje in ljudi. Foto: MMC RTV SLO
Krško po mnenju onkološkega inštituta nima vpliva na okolje in ljudi. Foto: MMC RTV SLO

Podobno Sternglas dokazuje, da jedrski reaktorji prispevajo tudi k raku in različnim boleznim ščitnice, raku na pljučih, smrtnosti zaradi raka slinavke.

V Černobilu je največ škode naredilo sevanje po nesreči, ki še danes vpliva na okoliški živelj. Foto: EPA

Kot radiolog se je posvetil dokazovanju posledic nuklearnih poskusov v Nevadi, kar je pripeljalo do še zdaj veljavnega mednarodnega sporazuma o prepovedi preizkušanja jedrskih bomb v zraku. Ameriški strokovnjak trdi, da so jedrske elektrarne nevarne za zdravje. Raziskave ljubljanskega onkološkega inštituta o zdravstvenem stanju v okolici jedrske elektrarne Krško so drugačne.

Sternglas je dokazoval, da so preizkušanja jedrskih bomb pripeljala do levkemije in drugih vrst raka pri otrokih, posledice so še prezgodnji porodi, mrtvo rojeni otroci, deformacije. "Ko so s poskusi bomb prenehali, so se ti pojavi zmanjšali, znova pa so naraščali, ko so začeli graditi jedrske reaktorje za proizvodnjo električne energije, pravi raziskovalec," ki se od leta 1990 s skupino znanstvenikov ukvarja z vplivom radiokativnosti na zdravje.

Pokazatelji tudi mlečni zobje
Med drugim so začeli proučevati otroške mlečne zobe, ki so najboljši pokazatelj vpliva radioaktivnosti. S preizkušanjem stroncija 90 so ugotovili, da je v bližini jedrskih reaktorjev delež radioaktivnosti v otroških zobeh povsod višji kot pa v krajih, ki so oddaljeni. Raziskave mlečnih zob v Sloveniji sicer še niso izvedli.

Podobno Sternglas dokazuje, da jedrski reaktorji prispevajo tudi k raku in različnim boleznim ščitnice, raku na pljučih, smrtnosti zaradi raka slinavke. A je vendarle optimističen, že zato, ker v Ameriki zadnjih 30 let niso pognali nobene nove nuklearke.

Nevarnejše je šibkejše in dolgotrajnejše sevanje
Statistike po njegovih besedah kažejo, da nekaj let po zaprtju jedrskega reaktorja pride do opaznega padca otroškega raka, otroške smrtnosti in spontanih splavov. Kanadski znanstveniki so odkrili, da pri hudih radioaktivnih šokih posledice niso tako velike oziroma da je hujše, če je telo nenehno izpostavljeno manjšemu sevanju. Torej celovito gledano je bolj uničujoča nizka in trajna radioaktivnost kot pa visoka in kratka.

Na ljubljanskem onkološkem inštitutu so leta 2006 analizirali zdravstveno stanje v Posavju, dr. Dušan Harlander iz Zavoda za zdravstveno varstvo pa je takrat povedal, da v primerjavi s Slovenijo v okolici nuklearke ni odstopanj pri rakavih obolenjih. "Raziskava je pokazala večjo pojavnost raka na materničnem vratu, a to nima vsaj očitne povezave s sevanjem," pravi Harlander.

Podobno Sternglas dokazuje, da jedrski reaktorji prispevajo tudi k raku in različnim boleznim ščitnice, raku na pljučih, smrtnosti zaradi raka slinavke.