Ugotovili so, da je večopravilne ljudi mogoče hitreje zamotiti ter da težje ignorirajo nepomembne informacije kot ljudje, ki so manj pogosto večopravilni. Clifford Nass, profesor na stanfrodskem oddelku za komunikologijo, je dejal, da več pripomočkov kot ljudje uporabljajo, slabši so pri tem.
Večopravilni niso mogli zanemariti nepomembnih informacij
Raziskava je vključevala 262 študentov, ki so jih rezdelili v večopravilno in manjopravilno skupino. Nato so primerjali njihov spomin, sposobnost takojšnjega prehoda z enega na drugo opravilo in sposobnost osredotočenja na eno opravilo. Pri merjenju sposobnost pri najpomembnejših opravilih, se je večopravilna skupina odrezala slabše kot manjopravilna.
Prva naloga raziskovalcev je bila ugotoviti, kateri ljudje so večopravilni in kateri manj. Študentom so tako razdelili vprašalnike, kjer so morali našteti medije, ki jih vedno, včasih in nikoli ne spremljajo skupaj (na primer časopise in televizijo, videe na računalniku, glasbo, računalniške igre, uporaba telefona). Na podlagi tega so študente razdelili v različne skupine, v katerih so morali opravljati različne naloge. Sposobnost zanemariti nepomembne informacije so preizkušali tako, da so študentom pokazali rdeče in modre pravokotnike, jih umaknili in nato znova pokazali, ter jih pri tem vprašali, ali so se rdeči premaknili. Med opazovanjem bi tako morali povsem zanemariti modre pravokotnike. Večopravilni ljudje so se izkazali precej slabše od svojih kolegov.
Večopravilni potrebujejo dalj časa za prehod na drugo opravilo
Raziskovalci so se nato vprašali, ali večopravilni ljudje lažje sprejemajo informacije in jih smiselno organizirajo, a so tudi na to dobili nikalen odgovor. Ugotovili so še, da nimajo niti boljšega spomina.
Nazdanje pa se preizkušali sposobnost prehoda iz ene naloge na drugo s tem, da so črke označevali kot samoglasnike in soglasnike, številke pa kot sode in lihe. Večopravilnim študentom je vzel prehod iz ene naloge na drugo več časa kot kolegom. Ta ugotovitev je še posebej osupnila raziskovalce, saj je prav prehod med nalogami najpomembnejše delo večopravilnih ljudi. Eden od raziskovalcev, Eyal Ophir, je pojasnil, da večopravilni ljudje ne morejo nehati misliti na naloge, ki jih ne opravljajo, in v svojih mislih ne morejo ločiti različnih nalog.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje