Komar je najbolj smrtonosna žival na svetu, saj prenaša malarijo, za katero vsako leto umre milijon ljudi. Foto: EPA
Komar je najbolj smrtonosna žival na svetu, saj prenaša malarijo, za katero vsako leto umre milijon ljudi. Foto: EPA

Samice komarja prenašajo trose plazmodija v žlezah slinavkah. Ko pičijo človeka, se trosi prenesejo v njegovo kri in začnejo množiti. Avstralski raziskovalci so prek mikroskopa s superločljivostjo opazovali, kako parazit dela odprtine v steno človeških celic, preden si jih prisvoji.

Jake Baum z inštituta Walterja in Elice Hall v Melbournu je dejal, da je največji dosežek to, da opazovanje omogoča izdelavo trirazsežnostne podobe celičnega procesa v izjemno visoki ločljivosti. Paraziti v premeru namreč merijo le milijoninko metra. "Prvič nam je uspelo videti proces v vsej svoji molekularni veličini," je navdušen Baum. Izsledki raziskave bi lahko ponudili nov vpogled v molekularno in celično dogajanje, katerega posledica je napad na celice.

Parazit skozi protein vstopi v celico
Čeprav so znanstveniki v preteklosti že opazovali, kako si paraziti utirajo pot v celice, je nova tehnologija omogočila, da so vidne nove podrobnosti, ki jih prej ni bilo mogoče videti. Baum razlaga, da je ena izmed najbolj razburljivih stvari opazovanje, kako parazit v celico vstavi protein v obliki prstana, skoti katerega potem vstopi v celico.

Posnetek med drugim pokaže tudi, kako parazit, ko je enkrat povezan s krvno celico, prevzame vlogo gospodarja in celica se njegovega vstopa ne brani več. Baum se je več let trudil posneti parazite, zato upa, da bo odkritje znanstvenikom dalo nov zagon pri iskanju zdravil oziroma cepiv ali pri raziskovanju, kako človekova protitelesca delujejo, da bi telo obranila pred malarijo.

Vsako leto se z malarijo okuži 400 milijonov ljudi, za posledicami bolezni pa jih umre milijon.