Vsi šarpeji imajo mutiran omenjeni gen, ki povzroča gube, več kot imajo mutacij gena, večje je tveganje, da imajo tudi vročinske napade, je povedala Mia Olsson, ki na univerzi v Uppsali na Švedskem pripravlja doktorat in je sodelovala v raziskavi. Čeprav so napadi kratki, pa so lahko precej pogosti in močni ter povzročajo vnetja.
Znano je, da so kožne gube posledica čezmernega proizvajanja hialuronske kisline, ki se razporeja po koži. Čezmerno kolilčino kisline najverjetneje povzroča prevelika aktivacija gena, ki se imenuje hialuronska sinteza. Z novimi odkritji bi lahko rejci preprečili vzrejo šarpejev, pri katerih je gen podvojen. Olssonov je ob tem dejala, da je njihova prednostna naloga trenutno poskusiti ustvariti nekakšen test ali metodo, s katero bi zmanjšali število psov, ki imajo vročinske napade.
Vročinski napadi so zelo podobni občasnim vročicam, ki so značilne tudi za ljudi, raziskovanje mutacije pri psih pa bi morda lahko pomagalo najti zdravilo tudi za ljudi. Med ljudmi je najbolj znana sredozemska vročica, ki običajno prizadene prebivalce Sredozemlja ali Srednjega vzhoda, zanjo pa ni zdravila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje