Zaradi nezaželene pošte se v zrak izpusti 17 milijonov ton ogljikovega dioksida na leto. Foto: MMC RTV SLO
Zaradi nezaželene pošte se v zrak izpusti 17 milijonov ton ogljikovega dioksida na leto. Foto: MMC RTV SLO

Toliko električne energije po trditvah raziskovalcev iz podjetij ICF International, ki se med drugim ukvarja s svetovanjem, kako prihraniti čim več energije, in McAfee, ki se posveča ustvarjanju antivirusnih programov, na leto porabi 2,4 milijona stanovanjskih hiš. Kar 80 odstotkov te energije se sicer porabi za to, da uporabniki najdejo pravo (torej želeno) pošto, in za to, da izbrišejo tisto, ki je ne želijo.

Poleg tega, pravijo raziskovalci, 62 bilijonov poslanih nezaželenih elektronskih sporočil na leto pridela 17 milijonov ton ogljikovega dioksida. Povprečen poslovni uporabnik elektronskih komunikacij na leto v zrak izpusti 131 kilogramov CO2-ja, 22 odstotkov te količine pa je posledica brisanja nezažele in iskanja želene pošte.

Učinek bi bil večji, če bi lahko pošiljanje ustavili pri viru
Kot še pravijo v britanskem podjetju ICF-ju, bi imelo, če bi zmanjšali količino vsiljene elektronske pošte za 75 odstotkov, to približno tak učinek, kot če bi s ceste umaknili 2,3 milijona avtomobilov. Priznavajo, da so s programi, ki tovrstno pošto odkrivajo in jo razvrščajo, že dosegli določen napredek, a bi bil učinek veliko večji, če bi začeli z zmanjševanjem te pošte pri viru.

Raziskovalci še navajajo primer podjetja McColo s sedežem v ZDA, ki je bilo tesno povezano s pošiljanjem nezaželene pošte. Dan po tem, ko so podjetju prekinili povezavo s spletom, je količina tovrstne pošte v ZDA padla za 70 odstotkov. Žal je bil učinek le kratkotrajen, po poročanju BBC-ja še dodajajo raziskovalci.

T. K.