Bakterije bi nam lahko v prihodnosti pomagale k bolj belemu nasmehu. Foto: EPA
Bakterije bi nam lahko v prihodnosti pomagale k bolj belemu nasmehu. Foto: EPA

Človeška usta so polna bakterij, saj v njih živi več kot 700 vrst bakterij, ki so si v vročem in vlažnem okolju našle popoln dom, piše Science. Med njimi je tudi bakterija Streptococcus mutans, ki se drži zob v tankih plasteh, imenovanih biofilmi. S. mutans prebavlja sladkorje in pri tem proizvaja kislino, ki se zajeda v sklenino in povzroča zobno gnilobo.

A znanstveniki so leta 2009 odkrili tudi bakterijo S. salivarius, ki je do naših zob bolj prijazna in preprečuje nastanek biofilmov. Japonskega raziskovalca Hidenobuja Senpukuja in njegove sodelavce z Nacionalnega inštituta za nalezljive bolezni v Tokiu je zato zanimalo, katera je tista snov, ki preprečuje nastanek biofilmov.

Encim tudi v gobah
S posebno metodo so nato ločili posamezne encime od vzorcev bakterije in ugotovili, da encim, imenovan FruA, ki razgrajuje kompleksne sladkorje, obenem tudi najbolje preprečuje nastanek biofilmov.
Raziskovalci iz Senpukujeve ekipe so ob tem ugotovili, da vrsto tega encima proizvaja tudi goba Aspergillus niger, ki jo je mogoče dobiti v prosti prodaji in je enako učinkovita kot FruA. To odkritje bi po besedah Senpukuja lahko pospešilo razvoj zobnih past, ki bi vsebovale FruA.

Ni zelena luč sladkarijam
A znanstveniki opozarjajo, da to vseeno ne pomeni, da bodo lahko ljudje pojedli toliko sladkarij, kolikor si jih bodo zaželeli, saj se pri veliki količini sladkorja razgrajevalne zmožnosti encima FruA zmanjšajo.

Mary Ellen Davey, mikrobiologinja z inštituta Forsyth v Cambridgeu v ameriški zvezni državi Massachusetts se sicer strinja, da bi odkritje lahko privedlo do boljših zobnih past, a je opozorila, da bo največji izziv ohraniti aktivnost encima, tudi ko bo v tubi na polici trgovine.