Po poročanju BBC-ja bo tehnika, ki so jo razvili znanstveniki na Univerzi v Cambridgeu, biologom omogočila nadzor nad vsakim atomom posebej v molekulah živega organizma.
Skupina znanstvenikov je pri svojem poskusu uporabila ogorčice (nematode), majhne živalce, ki so podobne črvičkom in merijo manj od enega milimetra ter imajo v svojem telesu le tisoč celic.
Novoustvarjene živali se od preostalih razlikujejopo tem, da so njihov genetski zapis razširili in s tem ustvarili biološke molekule, ki niso poznane v naravi.
Nova 21. aminokislina
Živi organizmi uporabljajo le 20 aminokislin, ki so sestavljene skupaj v različnih kombinacijah, s čimer ustvarjajo na desettisoče različnih proteinov, ki so potrebni za življenje.
Toda znanstveniki so poustvarili genetski zapis ogorčic, ki vsebuje še 21. aminokislino, katere ni mogoče najti v naravi. S to tehniko lahko ustvarijo sintetizirane proteine, ki so povsem pod nadzorom raziskovalcev.
Umetni protein, ki ga ustvarijo v vsaki celici majhnega telesa ogorčic, vsebuje fluorescentno barvilo, ki se zasveti rdeče pod ultravijolično svetlobo. Če genetski poskus ni uspel, se barvilo ne osvetli, še piše BBC.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje