Poskus so opravili na Univerzi Cambridge. Foto: EPA
Poskus so opravili na Univerzi Cambridge. Foto: EPA

Po poročanju BBC-ja bo tehnika, ki so jo razvili znanstveniki na Univerzi v Cambridgeu, biologom omogočila nadzor nad vsakim atomom posebej v molekulah živega organizma.

Skupina znanstvenikov je pri svojem poskusu uporabila ogorčice (nematode), majhne živalce, ki so podobne črvičkom in merijo manj od enega milimetra ter imajo v svojem telesu le tisoč celic.

Novoustvarjene živali se od preostalih razlikujejopo tem, da so njihov genetski zapis razširili in s tem ustvarili biološke molekule, ki niso poznane v naravi.

Nova 21. aminokislina
Živi organizmi uporabljajo le 20 aminokislin, ki so sestavljene skupaj v različnih kombinacijah, s čimer ustvarjajo na desettisoče različnih proteinov, ki so potrebni za življenje.

Toda znanstveniki so poustvarili genetski zapis ogorčic, ki vsebuje še 21. aminokislino, katere ni mogoče najti v naravi. S to tehniko lahko ustvarijo sintetizirane proteine, ki so povsem pod nadzorom raziskovalcev.

Umetni protein, ki ga ustvarijo v vsaki celici majhnega telesa ogorčic, vsebuje fluorescentno barvilo, ki se zasveti rdeče pod ultravijolično svetlobo. Če genetski poskus ni uspel, se barvilo ne osvetli, še piše BBC.