Žvečilni gumi ima tudi pozitivne plati. Foto: Reuters
Žvečilni gumi ima tudi pozitivne plati. Foto: Reuters

Britanski psihologi so opravili razsikavo, ki je pokazala, da imajo ljudje, ki žvečijo žvečilne gumije, boljši spomin kot tisti, ki ne. Kot je pojasnil Andrew Scholey z Univerze Northumbria v Newcastlu, je tretjina odraslih ljudi med 75 prostovoljci, ki so sodelovali v raziskavi, žvečila žvečilne gumije ves čas 20 minutnega testa za spomin. Druga tretjina je oponašala žvečenje, tretjina pa ni žvečila.

Tisti, ki so žvečili, so imeli za 24 odstotkov boljše rezultate, ko je šlo za preverjanje kratkoročnega spomina, in za 36 odstotkov boljše rezultate, ko je šlo za preverjanje dolgoročnega spomina.

Dve teoriji o tem, zakaj žvečenje dobro vpliva na spomin
Kot omenjeno, mehanizem delovanja žvečilnih gumijev na spomin še vedno ni popolnoma pojasnjen, kljub temu pa obstajata dve teoriji. Japonci menijo, se med žvečenjem povečuje dejavnost v hipokampusu (izboklina možganske skorje, ki je pomembna za spomin). Pri tem očitno pomembno vlogo igrajo receptorji inzulina.

Po drugi teoriji žvečenje žvečilnih gumijev pospešuje srčni utrip. Vse, kar povečuje dotok kisika v možgane (denimo rast pulza), pa lahko vpliva na spomin.