Skupina znanstvenikov je ugotovila, da listje jablan, ki jih vzgajajo selektivno, kar pomeni, da jih vzgajajo tako, da bi rodila čimvečje in okusnejše sadeže, jeseni manj spreminja barvo kot divje jablane.
To naj bi potrjevalo teorijo, da drevesa barvo listov spreminjajo zato, da bi se obvarovala insektov in parazitov. Žareče jesensko listje naj bi opozarjalo škodljivce, da se lahko rastlina pred njimi obrani z naravnimi kemikalijami. Domače jablane potrebujejo manj tovrstne obrambe, saj zanje skrbijo sadjarji, ki se trudijo sproti zatirati škodljivce.
Ne glede na to, kako verjetna se zdi nova teorija, pa del znanstvenikov nanjo gleda dokaj skeptično. Tako so raziskave pokazale, da so za obarvanje listja v oranžno in rumeno "krivi" karotenoidi, pigmentne molekule, ki so v listu navzoče vse leto, njihova naloga pa je varovati klorofil pred škodo, ki jo lahko povzroči sončna svetloba.
Jeseni se molekule klorofila uničijo, karotenoidi pa tako stopijo v ospredje in postanejo vidni. Rdečo barvo listja pa naj bi povzročala druga vrsta molekul.
Znanstvenike namen jesenskega obarvanja listja bega tudi zato, ker je tvorba molekul, odgovornih za spremembe, za rastlino izčrpavajoče delo, rezultati pa so kratkotrajni, saj list kmalu po obarvanju odmre in odpade.
A. K. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje