Fosil
Fosil "prakače"; nogo lahko vidimo ločeno od telesa zgoraj desno. Foto: EPA

V Libanonu so namreč našli že tretji primerek fosila kače iz davnine, ki je še imela nožne kosti. Ena izmed zadnjih nog je jasno vidna, da so v skali našli še drugo, pa so morali znanstveniki uporabiti rentgensko tehniko. Kot kaže, so pri tej kači z latinskim imenom Eupodophis descouensi noge rasle počasneje ali manj časa, tako da gre pravzaprav za eno od faz v procesu izgube okončin. Žival je imela gleženjske kosti, ne pa tudi stopalnih ali prstnih.

Alexandra Houssaye iz pariškega naravoslovnega muzeja je povedala, gre za določeno stopnjo t. i. regresije nog. Če bi našli eno samo nogo, tega po njenih besedah še ne bi mogli trditi, saj bi se drobne koščice lahko zdrobile ali izginile s površine kamna, ker pa so našli še drugo enako, lahko postrežejo z natančnejšimi ugotovitvami.

So bili predniki kač doma na kopnem ali v morju?
Za zdaj sicer kaže, da so se kače začele razvijati pred manj kot 150 milijoni let. V zvezi s tem tekmujeta dve teoriji; bodisi so se kače razvile iz kuščarjev, ki so se vkopavali v zemljo, ko pa so se prilagodili življenju pod zemljo, so bili počasi ob sprednje in nato še ob zadnje noge. Po drugi teoriji pa so se razvile iz morskih plazilcev.