Na Aljaski so v zadnjem času opazili več črnih medvedov, ki so se nekoliko preveč približali človeškim bivališčem, kar je raziskovalce spodbudilo, da so se natančneje posvetili zimskemu spanju (t. i. hibernaciji) teh velikih sesalcev. Izkazalo se je, da se med zimskim spanjem njihova telesna temperatura le rahlo zniža, medtem ko se presnova zmanjša na četrtino siceršnje.
Na splošno sicer velja, da se kemijski in biološki procesi organizma zmanjšajo za polovico pri dramatičnejšem padcu telesne temperature, namreč za okoli 10 stopinj Celzija. Medvedom se ta med spanjem zniža le za od pet do šest stopinj, oziroma variira med 30 in 36 stopinjami Celzija.
Presnova črnih medvedov poleg tega ostane močno zmanjšana še nekaj tednov po koncu zimskega spanja, ko so živali znova aktivne.
Medvedi v "tehnološko posodobljenih" brlogih
Znanstveniki so to ugotovili tako, da so zablodele medvede odpeljali na Inštitut za arktično biologijo, kjer so jih namestili v bivališča, zelo podobna medvedjim brlogom, ki pa so bila opremljena z infrardečimi kamerami, detektorji premikanja in daljinskimi napravami. Vsakega medveda so "opremili" tudi z oddajnikom, ki je preverjal telesno temperaturo, srčni utrip in mišično aktivnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje