Možgani med epileptičnimi napadi oddajajo snov, ki povzroči, da se bele krvničke lepijo na stene žil. Bele krvničke nato oddajo snov, ki povzroči vnetje v možganih, to pa povzroči epileptični napad. Foto: Reuters
Možgani med epileptičnimi napadi oddajajo snov, ki povzroči, da se bele krvničke lepijo na stene žil. Bele krvničke nato oddajo snov, ki povzroči vnetje v možganih, to pa povzroči epileptični napad. Foto: Reuters

Odkritje bi lahko pomenilo, da bodo nekatera sodobna zdravila, ki so narejena na podlagi protitelesc, ki naj bi prilagodila imunski sistem pri drugih boleznih, v prihodnje lahko pomagala pri boju proti epilepsiji.

Epilepsijo ima en odstotek ljudi
Poskusi na miših so pokazali, da imunske celice, ki so v žilah v možganih, povzročajo vnetja, ta pa pospešujejo epileptične napade. Nove ugotovitve bi tako lahko vodile do novih metod preprečevanja epilepsije, za katero trpi približno en odstotek ljudi, je dejala Gabriela Constantin z veronske univerze, ki je skupaj s Paolom Fabenejem vodila raziskavo.

Epilepsija sicer velja za neozdravljivo, vendar pa zdravniki danes lahko nadzorujejo napade pri večini ljudi. V nekaterih primerih lahko povzročajo resne stranske učinke. Številni napadi, ki jih povzroči prekomerna aktivnost v možganih, vključujejo izgubo zavesti, trzanje telesa in tresenje.

Delovali tudi zdravili za lajšanje težav z multiplo sklerozo
Raziskovalci so ugotovili, kako poteka epileptični napad. Možgani oddajo snov, ki povzroči, da se bele krvničke prilepijo na žile. Celice bi sicer morale ščititi telo pred bakterijami, virusi in okužbami, a ko se te nalepijo na stene žil, povzročajo škodo z oddajanjem molekul, ki povzročijo vnetje, krivo za epileptični napad.

Mišim so zato dali protitelesca, ki so preprečevala, da bi se imunske celice prilepile na žile, kar je precej zmanjšalo število napadov, v nekaterih primerih celo za 100 odstotkov. Podobno sta delovali tudi zdravili za lajšanje težav pri multipli sklerozi, kar pomeni, da bi ta zdravila lahko v prihodnosti uporabili za zdravljenje epilepsije. Znanstveniki tako upajo, da bodo razvili tudi zdravila, ki jih bodo lahko uporabili pri ljudeh.

A. M.