MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Poglobljeno - Arhiv

Dostopno "Potrebujemo več kadra in več časa za bolnike"

11.4.2025

Lidija Ocepek je diplomirana medicinska sestra na Kliničnem oddelku za bolezni živčevja Nevrološke klinike v Ljubljani. Že pred skoraj štirimi desetletji je kot prva v Sloveniji začela s specializirano obravnavo bolnikov s Parkinsonovo boleznijo.

Z odločnostjo prek meja tišine do maratonskih sanj

Članki Z odločnostjo prek meja tišine do maratonskih sanj

4.4.2025

Kako življenje z gluhoto oblikuje osebnost, zakaj je šport več kot le tekmovanje in kako izkušnje iz Planice spreminjajo pogled na osebe z invalidnostjo v športu? O pogumu, vztrajnosti in preseganju meja v pogovoru z Viktorijo Horvat.

Živeti dlje, živeti bolje: novi dosežki pri oskrbi oseb z Downovim sindromom

Članki Živeti dlje, živeti bolje: novi dosežki pri oskrbi oseb z Downovim sindromom

3.4.2025

Raziskovalci, ki jih financira Evropska unija, si prizadevajo zmanjšati zdravstvena tveganja, povezana z Downovim sindromom, in izboljšati dolgoročno kakovost življenja.

Dostopno "Sošolci mi ne zamerijo, če kdaj rečem kaj čudnega"

2.4.2025

Patrik Gorjak je 19-letnik iz Mengša, ki se te dni, podobno kot njegovi vrstniki, pripravlja na maturo. A Patrik bo imel nekaj več časa za reševanje maturitetnih pol, saj ima Aspergerjev sindrom - nevrološko razvojno motnjo avtističnega spektra.

Članki "Pri redkih boleznih je ključen celostni pristop: vzporedna obravnava telesnih in psihičnih težav"

26.3.2025

Z dr. Markom Pišljarjem, priznanim psihiatrom, smo govorili o duševnih težavah pri redkih boleznih. Opozoril je na pogosto tesnobo, depresijo in stres, poudaril pomen zgodnje diagnostike, interdisciplinarne pomoči in podpore bolnikom ter njihovim svojcem.

Parkirne karte za invalide – kdo jih ima in kdo jih resnično potrebuje?

Dostopno Parkirne karte za invalide – kdo jih ima in kdo jih resnično potrebuje?

25.3.2025

"Po drugi strani pa jih zaradi toge zakonodaje ne dobimo tisti, ki bi jih resnično potrebovali. To bi lahko spremenili z dopolnitvijo zakona, ki bi vključeval tudi druga bolezenska stanja, potrjena pri konziliju zdravnikov."

Dostopno "Želim biti navdih osebam s posebnimi potrebami"

21.3.2025

24-letni Vuk Trajković se je pred enim letom kot prva oseba z Downovim sindromom zaposlil kot fizioterapevt na Inštitutu za revmatologijo v Beogradu. "Rad pomagam ljudem, ki zaradi zdravstvenih težav potrebujejo pomoč pri gibanju."

Članki "Ne dobiš tistega, kar hočeš, ampak tisto, k čemur stremiš"

8.3.2025

Živa Lavrinc je izjemna športnica, mama, partnerka, ženska, ki verjame, da je glavna gonilna sila, ki nas vse poganja, brezpogojna ljubezen.

Pomoč na domu prejema 32 družin z otroki s posebnimi potrebami

Dostopno Pomoč na domu prejema 32 družin z otroki s posebnimi potrebami

3.3.2025

Dve izmed 32 družin z otroki s posebnimi potrebami, vključenih v pilotni projekt pomoči na domu, sta za Dostopno.si spregovorili o prednostih in pomanjkljivostih storitev projekta.

Podkast (P)osebno dostopno: pogovor z Nastijo Fijolič

Poglobljeno Podkast (P)osebno dostopno: pogovor z Nastijo Fijolič

1.3.2025

V prvem podkastu, ki ga objavljamo na dan inkluzije, 1. marca, je novinarka Ana Vojnović Zorman v studiu MMC RTV Slovenija gostila Nastijo Fijolič.

Članki "Živeti ves čas v svetu posebnih potreb je težka preizkušnja"

28.2.2025

Sabina Šušteršič je mama sedemnajstletne Julije, ki se je rodila z redko gensko motnjo. Njena glavna diagnoza je Phelan-McDermidov sindrom. Kako je živeti z otrokom s tem sindromom, kaj je najtežje in od kod črpa voljo in moč?

Dostopno "Soočenje z lastnimi predsodki je tisti prvi korak, kjer se lahko začne resnična sprememba"

20.2.2025

Katarzyna Bierzanowska je poljska zagovornica pravic oseb z invalidnostjo in ustanoviteljica iniciative Pełnoprawna. Z vključevanjem feminističnih in kvir gibanj se zavzema za družbene spremembe, boj proti diskriminaciji ter večjo dostopnost na Poljskem.

Intervju "Interakcija, znanje in empatija so ključne prvine pri delu z osebami z oviranostmi"

8.2.2025

Ob zaznamovanju slovenskega kulturnega praznika smo o pomenu kulture in izobraževanja oseb z oviranostjo govorili z dr. Aksinjo Kermauner, priznano pedagoginjo, pisateljico in raziskovalko na področju inkluzivne pedagogike.

Dostopno "Amputacijo sem sprejel kot možnost, da živim dalje"

7.2.2025

Franci Smrke je podpredsednik Društva amputirancev Slovenije, ustanovljenega pred osmimi leti. Tudi sam je pred sedmimi leti zaradi posledic sladkorne bolezni prestal amputacijo desne noge pod kolenom.

Slepi in slabovidni na trgu dela

Članki Slepi in slabovidni na trgu dela

3.1.2025

"Kljub napredku tehnologije in zakonodajnim spodbudam slepi in slabovidni v Sloveniji še vedno pogosto ostajajo na obrobju trga dela," pravijo v Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije. Kje so vzroki?

Evropski preboji: od napredka pri redkih boleznih do tehnologije mikročipov, ki imitirajo možgane

Članki Evropski preboji: od napredka pri redkih boleznih do tehnologije mikročipov, ki imitirajo možgane

30.12.2024

EU s sodelovanjem raziskovalcev, pacientov in industrijskega sektorja pospešuje razvoj zdravil za redke bolezni. Vzporedno nova tehnologija, 'možgani na čipu', omogoča raziskovalne preboje pri razumevanju in zdravljenju Alzheimerjeve bolezni.

Leto 2024 in napredek na področju pravic oseb z invalidnostjo v Evropi

Članki Leto 2024 in napredek na področju pravic oseb z invalidnostjo v Evropi

27.12.2024

Konec leta 2024 so zaznamovale obljube zakonodajnih sprememb, izčrpna poročila ter okrepljena zagovorniška prizadevanja za izboljšanje vključenosti in kakovosti življenja oseb z invalidnostjo.

»Brez pritiska na odločevalce sprememb na bolje ne bo«

Članki »Brez pritiska na odločevalce sprememb na bolje ne bo«

24.12.2024

Midhet Huskič je novi predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS). Polno aktiven oče treh otrok se bo v štiriletnem mandatu najbolj zavzemal za neodvisno življenje invalidov.

Čez eno leto mora biti vsa javna infrastruktura dostopna vsem

Dostopno Čez eno leto mora biti vsa javna infrastruktura dostopna vsem

6.12.2024

"Glede na trenutno stanje je malo verjetno, da bo do konca leta 2025 dosežena popolna dostopnost vseh obstoječih stavb v javni rabi, saj trenutna hitrost prilagoditev in obseg potrebnih investicij ne zadostujeta."

Dostopno "Sem velika zagovornica pristopa: Nič o invalidih brez invalidov"

2.12.2024

Nova britanska veleposlanica v Sloveniji je poverilna pisma izročila sredi avgusta in se, kot pravi, v Ljubljani počuti popolnoma sprejeto. Spregovorila je o dostopnosti in povedala, da v diplomatskem svetu ni spoznala še nobene slepe osebe.

Stran 1 od 9
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov