Slovenija je članica Evropske unije z "velikim pokom" postala 1. maja leta 2004, ko se je povezavi pridružilo kar deset držav. To je bila največja širitev te povezave v njeni zgodovini. Ob tej obletnici smo pripravili projekt MMCPodrobno, v katerem se sprašujemo, kaj je članstvo v Uniji prineslo Sloveniji in, po drugi strani, kaj je Slovenija v teh letih prispevala k sobivanju v pisani evropski družini.
V osrednjem intervjuju smo gostili Janeza Potočnika, ki je bil "motor" slovenskega približevanja EU-ju, nato pa deset let tudi evropski komisar. Dejal je, da je šlo bolj kot za pogajanja z drugimi državami članicami za prilagajanje in da večjih težav Slovenija pri tem ni imela, saj je bila dobro organizirana tako v Bruslju kot doma.
V prerezu številk smo preverili, za koliko so se v zadnjih 20 letih v Sloveniji dvignile plače, in ugotovili, da glede na razlike med spoloma po plačilu za opravljeno delo sodimo med bolj egalitarne države. Ste vedeli, da je Slovenija med redkimi državami članicami, v kateri živi več moških kot žensk, in da izstopamo tako po številu porok kot ločitev?
Za pogled na Slovenijo od daleč smo se po pomoč obrnili na tuje dopisnike, ki poročajo iz Bruslja, in jih izzvali z vprašanjem, ali se lahko domislijo česa, kar v belgijski prestolnici velja za "tipično slovensko". Pri odgovorih so imeli kar precej težav. Dopisnica Mojca Širok pa je v odlični kolumni naštela nekaj zelo konkretnih razlogov, zakaj je vpliv Slovenije v EU-ju majhen. Je res vsega kriv Bruselj?
Za konec skupaj z nami zavrtite čas in si oglejte videoposnetke iz bogatega arhiva TV Slovenija s ključnih dogodkov slovenskega približevanja Evropski uniji. Spomnite se visokoletečih izjav političnega vrha in pogosto skeptičnih izjav običajnih ljudi, kako se nam bo življenje spremenilo. Nato pa preverite svoje znanje še v kvizu. Marsikateri odgovor na vprašanje se skriva v vseh prejšnjih člankih.