Pot v Evropsko unijo je bila dolga. Slovenija je že leta 1992 zaprosila za sklenitev evropskega sporazuma oz. za podporo pri prestrukturiranju in konsolidaciji slovenskega gospodarstva. Leto kasneje je začel veljati sporazum o sodelovanju z Evropsko unijo, slovenska vlada pa je zaprosila za začetek pogajanj. Sporazum je bil tako podpisan 10. junija 1996, ko je Slovenija tudi uradno zaprosila za članstvo v Uniji. Julija 1997 je Evropska komisija izdala mnenje o državah kandidatkah za vstop v EU. Mnenje o Sloveniji je bilo ugodno, tako da je Slovenija 31. marca 1998 začela pogajanja.
Leta 2007 smo uvedli evro, vstopili v schengenski sistem
1. januarja 2007 je Slovenija uvedla evropsko valuto evro in se poslovila od svoje mlade valute tolar. 21. decembra istega leta je Slovenija vstopila v schengenski informacijski sistem, marca prihodnje leto pa tudi v letalski promet.
Vstop v EU - (ne)izpolnjena pričakovanja?
V začetku leta 2008 je sledil še en za Slovenijo izjemno pomemben dogodek. Slovenija je kot prva nova članica EU-ja predsedovala povezavi. Država si je zadala pet prednostnih nalog, to so ratifikacija Lizbonske pogodbe, ki ni uspela, sprejetje energetsko-podnebnega svežnja, ki je bil sicer sprejet, a s precejšnjo mero popustljivosti, sprejetje smernic Lizbonske strategije, širitev Evropske unije, ki je nekoliko zastala, in medkulturni dialog.
Slovenci v evropskih institucijah
Slovenija ima svoje predstavnike v številnih evropskih institucijah. Junija 2004 smo se Slovenci prvič udeležili volitev v Evropski parlament, na katerih smo izvolili sedem predstavnikov v tej evropski instituciji. Državni zbor je za evropskega komisarja izbral Janeza Potočnika, ki je prevzel resor znanosti in raziskav. Slovenija ima predstavnike tudi v Svetu EU-ja. To so predstavniki ministrstev ter stalnega predstavništva Slovenije pri EU-ju, ki uveljavljajo interese oziroma stališča Slovenije.
Evropski svet je sestavljen iz voditeljev držav, Slovenijo pa v svetu zastopa predsednik vlade. Zasedanj se glede na tematiko srečanj udeležujejo minister za zunanje zadeve, minister za evropske zadeve ali minister za finance. V ekonomsko-socialnem odboru ima Slovenija sedem članov, zastopajo pa interese delodajalcev, sindikatov in drugih interesnih skupin. Tudi v odboru regij ima Slovenija sedem predstavnikov, ki zastopajo Skupnost občin Slovenije in Zvezo občin Slovenije. Na Sodišču evropskih skupnosti iz Slovenije prihajajo sodnik, predsednik Petega senata, generalna pravobranilka in sodnik sodišča prve stopnje. Svojega člana imamo tudi na Evropskem računskem sodišču.
Ana Mušič
ana.music@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje