Evropski parlament je sprejel vrsto priporočil za boj proti brezdomstvu v Evropski uniji (EU) in pozval k izkoreninjenju tega problema do leta 2030, opozarjajo na svoji spletni strani.
I. Z.
24. november 2020 ob 18.27
Bruselj - MMC RTV SLO, STA
Kot je zapisano v resoluciji, ki jo je sprejel Evropski parlament, je zaradi brezdomstva prizadetih več kot štiri milijone državljanov Unije, število brezdomcev v EU-ju pa se je v zadnjih desetih letih povečalo za več kot 70 odstotkov.
Razlogi za tolikšen porast brezdomcev so visoke cene stanovanj, gospodarska kriza, slabša socialna zaščita in neustrezne politike. Pandemija covida-19 in njene posledice, kotso recesija, izguba delovnih mest in prihodkov, bi te težave lahko še poslabšali, opozarjajo evropski poslanci.
Med brezdomci vse več mladih
Evroposlanci navajajo tudi, da so brezdomci pogosto tarča zločinov iz sovraštva in nasilja, vključno s stigmatizacijo v družbi.
Med to skupino ljudi v Evropi je vse več mladih in otrok, starejših, prebežnikov ter Romov in pripadnikov drugih manjšin, ženske in družine pa so vse bolj izpostavljeni tveganju brezdomstva, še ugotavlja Evropski parlament.
Poleg tega dokument poudarja, da je bivališče temeljna človekova pravica, Evropsko komisijo in države članice pa poziva, naj do leta 2030 izkoreninijo brezdomstvo.
Med mogočimi rešitvami dostop do zavetišč
Brezdomstvo je ena od najresnejših oblik revščine in je posledica niza strukturnih, institucionalnih in osebnih dejavnikov. Parlament predlaga, da bi ga izkoreninili z usmerjenimi in integriranimi politikami na trajnosten način z odpravljanjem osebnih ter strukturnih dejavnikov, Evropsko komisijo pa poziva, naj države članice podpre v boju proti brezdomstvu, še naprej zagotavlja financiranje in pripravi evropski okvir, ki bo usmerjal nacionalne strategije za brezdomce.
Evroposlanci pozivajo države članice, naj dekriminalizirajo brezdomstvo in brezdomnim omogočijo stalen dostop do zavetišč v nujnih primerih, kar pa je, kot poudarjajo, le začasna rešitev.
Brezdomcem bi morali zagotoviti dostop do javnih storitev, kotso zdravstveno varstvo, izobraževanje in socialno varstvo, poleg tega pa podpirati njihovo vključitev na trg dela s posebnimi programi pomoči in usposabljanja, še piše v resoluciji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje