Če državama kompromisa glede predloga evropskega komisarja za širitev ne bo uspelo doseči, se bo reševanje tega vprašanja lahko odmaknilo za precej časa, napoveduje uradni govorec ministrstva za zunanje zadeve Balažic. Med drugim bo namreč Rehnu potekel mandat, nastopil bo nov sklic Evropskega parlamenta, začele pa se bodo tudi poletne počitnice. Ob tem je namignil tudi, da Slovenija s predlogom ni najbolj zadovoljna, a gre po njegovih besedah vendarle "za najboljši približek k temu, kar je Slovenija želela doseči na pogajanjih".
Novo srečanje trojice bo v četrtek
Balažic: Slovenija se ne bo pustila podučevati Hrvaški
Ali bo Slovenija predlog dokončno podprla, ni mogel potrditi, dejal pa je, da je v naši državi politične volje za kompromis dovolj. Obenem je izrazil upanje, da je tako tudi na Hrvaškem oz. da sosednja država od pogajanj ne bo odstopila. Sosedi imata možnost, da dogovor potrdita že v četrtek ali petek ob robu vrha Unije v Bruslju ali pa vsaj do pogajalske konference Unije s Hrvaško, ki bo 26. junija. Posebnega optimizma, da se bo to res zgodilo, Balažic sicer ni kazal.
Opozoril je, da nobena stran ne bo dobila vsega, kar zahteva, zato bi bilo po njegovem škoda zavreči vsa dozdajšnja prizadevanja in dovoliti, da bo Rehnova pobuda ugasnila. Hrvaško je opomnil, da "taktika zavračanja pogajanj" ni najboljša in da Slovenija ne bo podlegla pritiskom članic Unije. Prav tako naj se naša država ne bi pustila podučevati Hrvaški, kakšno je "evropsko obnašanje", saj je tista, ki sedi v evropskih klopeh, Slovenija, ne njena južna soseda. Poudaril je še, da se je v pogajanjih z Unijo "samoblokirala" Hrvaška, ko je v pogajalski proces vnesla prejudice določanja meje.
OZP brez sklepov
Ob koncu je Balažic ponovil, da Slovenija kljub vsemu podpira "evropsko Hrvaško" in da ji je njen čimprejšnji vstop v evropsko povezavo v interesu. Toda v interesu je Sloveniji tudi rešitev vprašanja meje, ki mora odgovor dobiti pred pridružitvijo sosede EU-ju.
Za zaprtimi vrati so o Rehnovem predlogu v navzočnosti ministra za zunanje zadeve Samuela Žbogarja razpravljali tudi v odboru DZ-ja za zunanjo politiko. Predsednik OZP-ja Ivo Vajgl je po seji povedal, da niso sprejeli nobenega sklepa, v katerem bi sprejeli vrednostno oceno predloga.
Jelinčič: Izdaja in prodajanje slovenskega ozemlja
Kot je pojasnil Žbogar, so namreč člani odbora predlog dobili zgolj v pogled in niso imeli časa, da bi se vanj poglobili. Od prisotnih je minister kljub temu prejel "zelo različna mnenja, vsa pa so bila koristna" in naj bi bila v pomoč pri nadaljnjih pogovorih v Bruslju. Kaj točno vsebuje predlog, bo Žbogar povedal na četrtkovem srečanju z Rehnom in hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem.
Zmago Jelinčič (SNS) je že pred sejo OZP-ja napovedal referendum o predlogu. Zatrdil je, da gre za "izdajo" in "prodajanje slovenskega ozemlja". Kot je tudi dejal, ga je sram, saj ne podpira ničesar od tistega, kar predlaga komisar za širitev.
Janša: Brez načela pravičnosti pristajamo na veliko tveganje
Tudi prvak opozicije Janez Janša (SDS) se do predloga Ollija Rehna še ni želel opredeliti. Dejal je, da je predlog sicer izboljšan, a ne bistveno spremenjen te da ga še ni uspel proučiti. Ponovno je izpostavil pomen načela pravičnosti. "Če načelo ne bo zapisano v svojem pravem pravniškem izrazu, se pravi ex aequo et bono, mora biti opisano na način, da je to isto, drugače Slovenija pristaja na nekaj, kar predstavlja preveliko tveganje. Vendar pa je zdaj za dokončno oceno prezgodaj." je dejal Janša.
Pahor: Vlada sklepov še ni sprejela
Sicer pa je Rehnov predlog na seji rešetala tudi vlada. Tudi ministri sklepov še niso sprejeli, je pojasnil premier Borut Pahor.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje