Nad osnutkom predloga evropskega komisarja Ollija Rehna je bilo večje navdušenje zaznati na Hrvaškem kot v Sloveniji. Na Delu.si so objavili faksimile osnutka sporazuma o reševanju mejnega spora, kjer lahko preberemo, da bi pet arbitrov sestavilo arbitražno sodišče z nalogo:
- določiti potek meje na morju in kopnem po pravilih in načelih mednarodnega prava in
- določiti režim za uporabo ustreznih morskih območij in stika Slovenije z odprtim morjem po mednarodnem pravu, pravičnosti in načelu dobrih sosedskih odnosov za dosego poštene in pravične odločitve.
Reševanje meje in določanje stika Slovenije z morjem je torej po Rehnovem predlogu ločeno.
Pravnega pomena za naloge arbitražnega sodišča nima noben enostranski dokument ali dejanje katere koli strani po 25. juniju 1991. Taka dejanja tudi ne morejo prejudicirati razsodbe, piše v osnutku sporazuma. Prejudica za arbitražno sodišče prav tako ne pomeni noben dokument, predložen med pogajanji za pristop v EU.
Sodišče si bo prizadevalo, da razsodbo izda v enem letu od ustanovitve. Razsodba je zavezujoča in pomeni dokončno rešitev spora, predlaga Rehn.
Pahor: Slovenski odgovor prihodnji teden
Slovenija bo na predlog Rehna predvidoma odgovorila prihodnji teden, pojasnjuje Borut Pahor. Hrvaška naj bi svoj odgovor posredovala jutri.
Premier je na novinarski konferenci po srečanju s švedskim premierjem Fredrikom Reinfeldtom v Stockholmu pojasnil, da se bo v sredo sešel s predsedniki parlamentarnih strank in da bodo najverjetneje dopolnili Rehnov predlog.
Nato bo Slovenija predvidoma v prihodnjem tednu Evropski komisiji poslala svoj odgovor z dopolnili na predlog, je še pojasnil Pahor.
Radio Slovenija je poročal, da bodo do srede na delu domači in tuji pravniki, ki preučujejo, ali Rehnov predlog izpolnjuje pogoja, pri katerih Slovenija vztraja: pri upoštevanju načela pravičnosti in ratifikaciji dogovora o arbitraži pred slovenskim umikom blokade v pristopnih pogajanjih Hrvaške z Evropsko unijo. Že v sredo po sestanku predsednikov parlamentarnih strank pa bo jasno, s kakšnim stališčem bo Slovenija odgovorila na Rehnov predlog.
Proti predlogu v SNS-u in SLS-u
Medtem ko so v SNS-u in SLS-u že izrazili nasprotovanje Rehnovemu predlogu, za katerega je jasno, da gre za predlog: vzemi ali pusti, pa so v največji opozicijski stranki SDS glede Rehnovega predloga le opozorili, da ni idealen.
"Janša je ključna oseba za (ne)sprejetje predloga"
Hrvaški Jutarnji list navaja mnenje zagrebškega politologa Damirja Grubiše, da je predsednik SDS-a Janez Janša ključna oseba, od katere je odvisno, ali bo Slovenija predlog sprejela.
Grubiša je dejal, da Hrvaška ne bi smela čakati, ampak bi morala pozitivno odgovoriti na predlog, saj naj bi bila večina predlogov Zagreba sprejeta, medtem ko slovenski premier Borut Pahor po njegovih besedah ne more več zavlačevati.
Pojasnil je še, da bo Janša s sprenevedanjem ali z negativnim odgovorom dodatno poslabšal Pahorjev položaj, hkrati pa bo kompromitiral tudi sebe v očeh EU-ja. Morda bo za svoje soglasje dobil kakšno politično nadomestilo, kot je to bilo ob ratifikaciji hrvaškega vstopa v Nato v slovenskem parlamentu, je še dejal Grubiša za hrvaški časnik.
Rudolf: Mejno vprašanje preveč spolitizirano za dosego dvostranskega dogovora
Hrvaški profesor mednarodnega prava Davorin Rudolf pa je v pogovoru za Mag dejal, da je vprašanje meje v Sloveniji preveč spolitizirano, da bi bilo še mogoče doseči dvostranski dogovor o meji. Rehnov predlog daje na voljo za arbitražo leto dni, kar je zanj premalo časa. Kot meni sam, bi moral mali senat v Haagu ali arbitraža odločati najmanj leto in pol, veliki senat pa še dlje.
Sporazum Drnovšek-Račan najšibkejša hrvaška točka
Kot najšibkejšo točko v hrvaškem pogajalskem položaju je izpostavil sporazum Drnovšek-Račan iz leta 2001, del katerega je po njegovem v nasprotju s hrvaško ustavo. A kot je poudaril Rudolf, "je dogovor dveh premierjev in ima politično moč".
Trditve, da je Hrvaška slovensko blokado sama izzvala s prejudiciranjem meje, pa je Rudolf zavrnil z besedami, da so strokovnjaki določili celotno mejo na kopnem, razen šestih kilometrov v Istri. "Zato sprašujem Pahorja, kako lahko nekdo prejudicira mejo, za katero je jasno ugotovljeno, kje teče," je dejal Rudolf.
Pusić: Hrvaška najverjetneje s pozitivnim odgovorom
Predsednica Nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z EU-jem Vesna Pusić je prav tako za Jutarnji list dejala, da bo Hrvaška v torek, 6 maja, najverjetneje podala pozitiven odgovor. Predlog naj bi namreč združeval vsa dozdajšnja prizadevanja obeh strani, vseboval pa naj bi tudi dobre temelje za rešitev mejnega vprašanja in sprostitev blokade. Hrvaška bi se tako lahko lotila izpolnjevati pogajalskih okvirov, Sloveniji pa bi omogočila eleganten izhod iz zanjo neugodnega položaja.
B. K./ A. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje