Agencija bo izpodbijala sklepe, ki brez glasovalnih pravic šestih podjetij ne bi bili izglasovani. Foto: MMC RTV SLO
Agencija bo izpodbijala sklepe, ki brez glasovalnih pravic šestih podjetij ne bi bili izglasovani. Foto: MMC RTV SLO
Izpodbojne tožbe so že na skupščini Istrabenza napovedali Petrol, KPMG Slovenija in delničar Finetola. Foto: MMC RTV SLO

Agencija za trg vrednostni papirjev je tožbo vložila, ker šest lastnikov Istrabenza na avgustovski skupščini ni spoštovalo odločbe agencije o odvzemu glasovalnih pravic. Agencija bo tako izpodbijala sklepe, ki brez uresničevanja glasovalne pravice šestih družb, ki jim je z odločbo prepovedala uresničevanje pravic, ne bi bili sprejeti.

Kot je znano, je ATVP v začetku junija ugotovil, da družbe Maksima Holding, NFD Holding, Maksima Invest, Diamond, Finetol in Fidina delujejo usklajeno in dosegajo prevzemni prag v Istrabenzu. Skupaj so v Istrabenzu imele 49,41-odstotni delež, zato jim je agencija 3. junija z odločbo prepovedala uresničevati gasovalne pravice.

A so na skupščini lahko glasovale vse družbe, saj je predsedujoči na skupščini ugotovil, da so omenjena podjetja znižala svoj lastniški delež pod delež, ki ga ima največji lastnik Istrabenza, Petrol (v lasti ima tretjino Istrabenza).

ATVP: Prepoved glasovanja velja do objave prevzemne ponudbe ali znižanja deleža pod 25 odstotkov
V ATVP-ju so pojasnili, da prepoved uresničevanja glasovalnih pravic po omenjeni odločbi velja do izstavitve prevzemne ponudbe ali do znižanja skupnega deleža teh družb v ciljni družbi pod prevzemni prag, torej pod 25 odstotki.

Časopis Delo pa piše, da naj bi lastnice pridobile pravno mnenje, ki se sklicuje na zakonsko izjemo. Ta pravi, da obveznost objave prevzemne ponudbe ne velja, če v družbi obstaja lastnik, ki ima največji lastniški delež. V Istrabenzu ima Petrol 32,6 odstotka delnic, kar pomeni, da po tej razlagi skupini podjetij, ki so v postopku ATVP-ja, ne bi bilo treba objaviti prevzemne ponudbe.

Delničarji so na skupščini podprli predlog Petrola po izplačilu dividend v višini 3,79 evra bruto, v nadzorni svet pa ob številnih protipredlogih ni bil izvoljen nihče, tako da je eno mesto člana nadzornega sveta še vedno prazno. Izpodbojne tožbe so že na skupščini napovedali Petrol, KPMG Slovenija in delničar Finetola.