Slovenija aprila ohranja rating iz marca. Foto: MMC RTV SLO
Slovenija aprila ohranja rating iz marca. Foto: MMC RTV SLO

Slovenski rating ostaja enak, kar pomeni, da naša država ohranja prvo mesto v regiji in ostaja v kategoriji držav z nizkim tveganjem. Rating je še vedno označen kot stabilen, prav tako pa ni pristavka o nazadovanju ali krepitvi.

D & B pričakuje zmerno pospešeno rast domačega bruto proizvoda, ki naj bi se v letu 2011 povišal za dva, v letu 2012 pa za 2,4 odstotka.

Težave: premalo domačega povpraševanja
Problem ostaja domače povpraševanje, kjer kljub rasti v Sloveniji ni opaziti optimizma, pravi bonitetna hiša in izpostavlja tudi banke, ki težko dajejo posojila za investicije. Hkrati D & B dodaja, da ta za to področje niti niso potrebna, saj so zmogljivosti zaradi nižje prodaje nezasedene. Prav tako ostajajo predvidevanja za obdobje med 2011 in 2012 zaradi dolžniške krize v območju evra in rasti cen nafte ter hrane negotova.

Poročilo bonitetne hiše omenja tudi civilno nepokorščino samostojnih podjetnikov, ki pa naj ne bi imela večjega učinka. Pišejo tudi o obtožbah podjetnikov, da vlada zaradi upiranja liberalizaciji trga dela ogroža obstoj delovnih mest, in o spremembah glede trajanja plačilnih rokov in pobotu.

Švica in Nemčija na vrhu
Dun & Bradstreet je aprila spremenil rating desetim državam. Znižal ga je Bahrajnu, Grčiji (znova), Japonski, Kuvajtu, Libiji, Novi Zelandiji in Panami, izboljšal pa Latviji, Nizozemski in Tuniziji. Tudi ta mesec sta na vrhu lestvice Švica in Nemčija.