Ta teden je prinesel kar nekaj skrb vzbujajočih novic predvsem o težavah nemškega gospodarstva, poleg tega pa je Mednarodni denarni sklad spet znižal oceno letošnje svetovne gospodarske rasti. Vodilni delniški indeksi so drseli navzdol. Newyorški Dow Jones je v petih dneh izgubil 2,7 odstotka in je od rekorda (17.350 točk), doseženega prejšnji mesec, zdaj oddaljen 4,65 odstotka. Foto: Reuters
Ta teden je prinesel kar nekaj skrb vzbujajočih novic predvsem o težavah nemškega gospodarstva, poleg tega pa je Mednarodni denarni sklad spet znižal oceno letošnje svetovne gospodarske rasti. Vodilni delniški indeksi so drseli navzdol. Newyorški Dow Jones je v petih dneh izgubil 2,7 odstotka in je od rekorda (17.350 točk), doseženega prejšnji mesec, zdaj oddaljen 4,65 odstotka. Foto: Reuters
Delnice proizvajalca avtomobilov na električni pogon Tesla Motors, ki so se letos podražile kar za 57 odstotkov, so v petek padle za skoraj osem odstotkov. Delnice so sicer zgodba o uspehu, saj se je njihov tečaj od debija na borzi junija 2010 zvišal petnajstkratno in postavlja se vprašanje, koliko je še prostora za rast. Posebej po tem, ko je prvi mož podjetja Elon Musk priznal, da je cena delnice že nekako visoko. Foto: EPA
Apple
Se lahko tečaj Applovih delnic res podvoji? Upravljavec premoženja Carl Icahn pravi, da lahko. Foto: Reuters
Cena zlata se je po dolgotrajni cenitvi ob koncu tedna vendarle zvišala in se spet povzpela nad 1.200 dolarjev za unčo. Foto: Reuters

Medtem ko so elitne delnice, ki sestavljajo Dow Jones, v povprečju izgubile 2,7 odstotka, je širši indeks S & P zadnji teden izgubil 3,1 odstotka, Nasdaq pa 4,5 odstotka. Volatilnost je bila velika. Če se je Wall Street v sredo veselil največje letošnje enodnevne rasti, je že naslednji dan prinesel streznitev, saj je Dow Jones padel za 334 točk oziroma za letos rekordna dva odstotka. Še bolj so se sesuvale vrednosti delnic na borzi v Frankfurtu, kjer so izbrisani vsi letošnji dobički. Indeks DAX se je znižal pod 8.800 točk, s tem pa je "popustil jez", ki je letos zdržal vse prodajne pritiske. Kaže, da je zdaj pot za nove padce odprta.

Evro porasel, nafta še kar pada
Na trg se je spet naselila nervoza, tokrat zaradi strahu pred recesijo in pred slabšimi četrtletnimi poslovnimi rezultati, ki so jih te dni začele objavljati vodilne korporacije, zraven dodamo še sveže namige, da naj bi Fed že v prvem četrtletju 2015 prvič po finančni krizi zvišal obresti, in pesimizem je še bolj razumljiv, verjetnost za prvi uradni popravek po letu 2011 (torej za desetodstotni padec indeksov) pa toliko večja. Vlagatelji so uteho iskali v obveznicah (donosnost ameriške desetletne obveznice znaša le še 2,31 odstotka) in zlatu, ki se je spet povzpelo nad 1.200 dolarjev. Evro je na tedenski ravni končno porasel (z 1,2515 na 1,2626 dolarja), nafta pa zaradi strahu pred recesijo v Evropi še naprej pada. Za 159-litrski sod brenta je treba odšteti manj kot 90 dolarjev.

Applove delnice naj bi imele še prostor za rast
Veliko pozornosti je zadnji teden vzbudil Carl Icahn, milijarder, ki je med največjimi lastniki Appla. V odprtem pismu, ki ga je naslovil na prvega moža Appla Tima Cooka, je podjetje pozval naj več denarja nameni odkupovanju lastnih delnic. Trenutno naj bi Apple za odkupovanje lastnih delnic namenil 25 milijard letno. Icahn je sicer izjemno zadovoljen z naložbo v Apple, saj pravi, da je to ena najboljših naložb v borzni zgodovini, prepričan pa je, da je pot navzgor zaradi novega modela iPhone 6 in pametne ure iWatch, ki bo kmalu prišla na trg, še vedno odprta. Če je trenutna vrednost Applove delnice tik nad stotimi dolarji, Icahn verjame, da bi morala biti v resnici dvakrat višje.

Dow Jones (ZDA)

16.554 točk

Nasdaq (ZDA)4.276
DAX30 (Frankfurt)8.788
Nikkei (Tokio)15.300
10-letne slov. obvezn.donos: 2,52
10-letne am. obvezn.donos: 2,31
EUR/USD1,2626
EUR/CHF

1,2087

bitcoin362 USD
nafta brent89,81 USD
zlato

1.223 USD

euribor (6-mesečni)0,178 %


Tesla predstavil nov model
Delnice proizvajalca avtomobilov na električni pogon Testla Motors so v petek padle za skoraj osem odstotkov (na 237 dolarjev) in pristale najnižje po 1. avgustu. Tesla je na letališki stezi blizu Los Angelesa predstavil nov luksuzni model športnega avtomobila z dvema motorjema, pogonom na vsa štiri kolesa, hitrostjo skoraj 250 kilometrov na uro in pospeškom od 0 do 60 milj na uro (96 km/h) v 3,2 sekunde. "To je, kot da poletiš z letalonosilke," je povedal ustanovitelj podjetja Elon Musk, ki je 1. oktobra na Twitterju razburkal domišljijo, ko je zapisal le "D", tvit pa je imel 14 tisoč ritvitov in 10 tisoč všečkov. Je D oznaka za "driverless" (avtomobil brez voznika), so se spraševali analitiki.

D je na koncu pomenil disappointment (razočaranje)
Ugibanja so podžgala vrednost delnic in cena je dosegla 265 dolarjev. S tem je od trenutka, ko je Musk tvitnil "D", tečaj poskočil za dobrih deset odstotkov, tržna kapitalizacija podjetja Tesla pa se je zvišala kar za tri milijarde dolarjev. Toda želje, da bi znal avtomobil res voziti sam, so se v četrtek razblinile. D pomeni "dual", dva motorja. Nič revolucionarnega, čeprav je res, da zna delno novi model voziti tudi sam. Sposoben je namreč sam popraviti smer vožnje, če voznik zapelje čez črto na sredini ceste oziroma tisto, ki označuje vozni pas na avtocesti. Avtomobil, vreden 120 tisoč dolarjev, bo samodejno zavrl, če bo grozilo trčenje, voznik pa bo moral biti vseeno pozoren, kajti ob vključitvi smerokaza bo avtomobil sam zamenjal vozni pas.

Ugibanja, kaj bo s Pivovarno Laško
Tudi Ljubljanska borza, ki je zaradi uspešne prodaje Aerodroma in Letrike (prevzemna premija je presegla pričakovanja) po poletju vidno pridobivala, je zanihala navzdol. Indeks SBI TOP je na tedenski ravni izgubil dva odstotka vrednosti, pri čemer so za največ, osem odstotkov, padle Lukine delnice, medtem ko so se Petrolove delnice pocenile za skoraj pet odstotkov. V središču pozornosti so zadnje dni delnice Pivovarne Laško, pri katerih se zdi, da nekateri vedo nekaj več. V četrtek je tečaj pivovarja dosegel že 25,20 evra, po petkovi razprodaji pa se je ustavil dva evra nižje. Delnice Pivovarne Laško, ki je v postopku iskanja primernega investitorja, ki bi dokapitaliziral družbo, so na tedenski ravni vseeno pridobile 3,29 odstotka.