Predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj je dejal, da sam pričakuje, da se bo to še dogajalo, in opozoril, da gre za nespoštovanje ter grobo kršitev zakona o delovnih razmerjih. Poudaril je, da bi bilo treba spremeniti zakon o delovnih razmerjih tako, da delavec lahko odkloni prehod v drugo podjetje in da v tem primeru ne more dobiti izredne odpovedi delovnega razmerja, ki ne predvideva odpravnin, ampak lahko dobi le redno odpoved, po kateri mu odpravnina pripada. Poleg tega bi bilo treba v zakon zapisati, da matično podjetje in novoustanovljeno podjetje najmanj tri leta odgovarjata za terjatve delavcev iz odpravnin.
Rebolj je pojasnil, da je sindikat na nespoštovanje zakona že večkrat opozoril ministra za delo, družino in socialne zadeve, da naj to uredi. Sindikat je zahteval, da se zaustavi vlaganje zakona, ki predvideva znižanje odpravnin, v državni zbor, in Rebolj upa, da se bo to zgodilo, sicer bo minister soodgovoren za te razmere, je dejal. Če vložitev zakona ne bo ustavljena, bodo sindikati sami vložili novelo zakona, ki bo preprečila ustanavljanje podjetij brez premoženja in tako odpuščanje delavcev.
120 delavcev nevede prezaposlenih v novi podjetji, denarja za odpravnine zdaj najverjetneje ni
Tako usodo je doživelo 120 nekdanjih SCT-jevih delavcev. Šele pred kratkim so ugotovili, da so bili brez njihove vednosti prezaposleni v družbi Konstrukcija VG in Centralgrad. Direktor Boris Tancar je na začetku meseca razglasil stečaj, delavcem pa dolguje še tri plače in regres. V večini primerov gre za starejše in bolne delavce, ki so bili prepričani, da delajo za SCT Konstrukcijo, saj imajo vse - invalidsko odločbo, pogodbo o zaposlitvi, plačilno listo iz SCT Konstruktorja. Sindikalist Jože Boben je dejal, da je bila hčerinska družba ustanovljena namerno, da se odpravi ljudi, ki imajo več kot 30 let delovne dobe, odpravnin pa najverjetneje ne bodo prejeli, je za TV Slovenija poročala Anja Huš.
Delo Tiskarna ustanovila Inpo in Knjigoveznico Koper - oba sta v stečaju
Pretekli teden so proti takemu ravnanju pred vlado protestirali delavci Dela Tiskarne, Dela Tiskarne Inpo in Knjigoveznice Koper. Lastnik družbe Delo Tiskarna, ki naj bi bila vredna 55 milijonov evrov, je namreč leta 2006 ustanovil Delo Tiskarno Inpo in vanjo, tako Pergam, prezaposlil polovico zaposlenih. Druga polovica je bila prezaposlena v Knjigoveznico Koper. Januarja letos sta obe družbi uvedli skrajšan delovni čas in čakanje zaposlenih na delo na domu. Aprila sta obe družbi predlagali stečaj.
4. maja letos je sodišče v Kopru sprejelo sklep o začetku stečaja Knjigoveznice Koper, lastnina družbe pa ne zadošča za poplačilo terjatev delavcev. Zdaj je ljubljansko sodišče enako odločilo še za Delo Tiskarno Inpo, kjer je bilo zaposlenih 79 delavcev, od tega 32 invalidov. Vse tri družbe sodijo v skupino Krater, ki jo obvladuje Martin Odlazek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje