: Reuters
: Reuters

Prek novega Sklada skladov covid-19 je mikro- ali malim podjetjem, vključno z zagonskimi ter socialnimi podjetji, na voljo 95,1 milijona evrov. Sredstva v obliki mikroposojil za 87,6 milijona evrov lahko prejmejo prek Primorske hranilnice Vipave in Slovenskega podjetniškega sklada, 7,5 milijona evrov za raziskave, razvoj in inovacije pa neposredno prek SID banke.

Za izvedbo raziskovalno-razvojnega in naložbenega projekta, ki je prilagojen potrebam epidemije, je samostojnim podjetnikom, malim in srednje velikim podjetjem, velikim podjetjem ter zadrugam namenjenih 100 milijonov evrov, vključno z namenskimi sredstvi gospodarskega ministrstva. Višina posojila omogoča financiranje med 100.000 in 10 milijoni evrov, ročnost od šest do maksimalno 12 let, ugodno obrestno mero ter nizke pogoje zavarovanj.

Posojila za olajšanje poslovanja med epidemijo

SID banka omogoča tudi neposredna posojila podjetjem za olajšanje poslovanja v času epidemije. Pridobiti je mogoče za od 100.000 do sedem milijonov evrov posojila za mala in srednja podjetja oz. do 12 milijonov evrov za velika podjetja. Obrestna mera je praviloma nižja od tržnih, ročnost je od dve leti do 12 let, predvidena je možnost moratorija do polovične ročnosti posojila.

SID banka daje tudi portfeljska jamstva v okviru Sklada skladov in jih lahko za naložbe in tekoče poslovanje izkoristijo samostojni podjetniki, mikro-, mala in srednje velika podjetja, zavodi in zadruge prek NLB-ja, Delavske hranilnice in Primorske hranilnice Vipava. SID banka je kot izvajalka finančnega instrumenta zagotovila kar 62,5-odstotno kritje tveganja izgube iz naslova posojil danim podjetjem. Na voljo je 61,9 milijona evrov jamstvene kvote.

S posrednim financiranjem so na voljo prilagojeni programi financiranj v skupni vrednosti 200 milijonov evrov iz sredstev SID banke. Abanka, Addiko Bank, Nova KBM in Sberbank tako omogočajo tudi do 100-odstotno financiranje stroškov projekta oz. poslovanja malih in srednjih ter velikih podjetij. Prek Sklada skladov je na voljo še nekaj sredstev za raziskave, razvoj in inovacije, ki jih lahko podjetja prejmejo prek Sberbanke, Gorenjske banke in neposredno prek SID banke. Višina posojila znaša od 10.000 do 10 milijonov evrov.

Sredstva za gozdno-lesno verigo

Za gozdno-lesno verigo je na voljo financiranje v vrednosti od 100.000 do pet milijonov evrov, z ročnostjo od dveh do 20 let, ugodno obrestno mero ter nižjimi pogoji zavarovanj. Sredstva lahko podjetja namenijo za nove obrate za predelavo lesa, tehnološko posodobitev obstoječih obratov in nakup nove tehnološke opreme za razvoj in proizvodnjo novih lesnih proizvodov. Pridobijo lahko tudi obratna sredstva za kritje stroškov materiala, blaga in storitev ter stroškov dela.

V SID banki so tudi dopolnili ponudbo zavarovanja posojil za pripravo na izvoz predvsem z omogočanjem daljše ročnosti instrumenta, pri čemer pa ne zahtevajo dodatnih varščin za nove posle. Poleg storitvenih jamstev so bankam in izvoznikom zavarovali tudi plačilna jamstva. Povečali so maksimalni možni odstotek zavarovalnega kritja za izvoznike za poslovne terjatve s 85 na 95 odstotkov.

SID banka sicer nadaljuje izvajanje tudi drugih obstoječih in v tem času uvedenih programov financiranja.