Jeseni 2012 je Slovenija izdala 10-letne državne obveznice v znesku 2,25 milijarde ameriških dolarjev, kar je bila prva dolarska zadolžitev države po letu 1996. Njihova kuponska obrestna mera je 5,5 odstotka, zapadlost pa leta 2022 - takrat je bila po besedah finančnega ministrstva ugodnejša kot primerljiva evrska zadolžitev.
Maja 2013 je sledila izdaja desetletnih dolarskih obveznic s skupno nominalno vrednostjo 2,5 milijarde dolarjev, kuponsko obrestno mero 5,85 odstotka in zapadlostjo leta 2023, ki jo je takrat spremljalo še za milijardo dolarjev petletnih obveznic.
Februarja 2014 pa se je država z izdajo pet- in desetletnih dolarskih obveznic zadolžila še za skupaj 3,5 milijarde dolarjev. Nominalna vrednost desetletnih obveznic je bila dve milijardi dolarjev, kuponska obrestna mera 5,25 odstotka, zapadlost pa leta 2024.
Odkupila dolg in se hkrati zadolžila
Zaradi vmesnega padca zahtevanih donosov na slovenske obveznice se je vlada maja letos odločila odkupiti dolarske obveznice in tako optimizirati dolg. Tako je že odkupila za 1,25 milijarde dolarjev obveznic omenjenih treh izdaj, njihova skupna nominalna vrednost pa se je skrčila na 5,5 milijarde dolarjev.
Da je lahko financirala ta odkup in hkrati podaljšala povprečni čas vezave dolga z ugodnim donosom do dospetja, je istočasno izdala evrske obveznice v isti višini.
Zdaj namerava Slovenija odkupiti še do okvirno skupno ene milijarde dolarjev nominalnega zneska omenjenih treh izdaj v letih 2012, 2013 in 2014 izdanih obveznic. Pri tem si kot izdajatelj pridržuje pravico, da na podlagi ponudb imetnikov po svoji izključni presoji odkupi tudi bistveno manjši ali višji znesek in tudi, da ne odkupi nobene obveznice, so še sporočili s finančnega ministrstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje