Ante Zaloker z raziskovanjem in razvojem različnih zdravilnih snovi iz rastlin, gob in drugih naravnih virov izdeluje zdravila in prehranska dopolnila. Pred letom dni je njegovemu podjetju Ars Pharmae, v sodelovanju s Fakulteto za farmacijo, uspelo razviti in patentirati poseben postopek, s katerim iz lubja bele jekle, ki raste v kočevskih gozdovih, pridobijo naravni antioksidant. Iz njega so nato razvili prehransko dopolnilo za zaščito in regeneracijo organizma. Zdaj prodirajo na evropske trge, v Rusijo in v ZDA.
Objavili so tudi intervju z izjemnim kirurgom in znanstvenikom Cirilom Godcem, ki napoveduje, da bodo ljudje kmalu lahko živeli tudi do 200 let
Prava ideja je na sporedu vsak četrtek ob 21.30 na 1. programu TV Slovenija, ponovitev pa v ponedeljek ob 18. uri na 2. programu. Vabljeni k ogledu!
Kako to, da so vas pritegnili raziskovanje zdravilnih rastlin in naravna zdravila?
Diplomiral sem na Fakulteti za farmacijo, po izobrazbi sem farmacevt oziroma magister farmacije. Kvaliteta življenja, pomoč bolnim in dogajanja v naravi sami so me vedno zelo zanimali, tako da je moja pot do raziskovanja zdravilnih rastlin in naravnih zdravil samoumevna. Farmacija niso samo zdravila, kot jih razumemo danes. Včasih so bila praktično vsa zdravila naravna: iz narave. Poznavanje zdravilnih učinkov rastlin in drugih “organizmov” v naravi je v zadnjih 20-30 letih bilo zapostavljeno. Zdravila, kot jih poznamo oziroma razumemo danes, zdravijo predvsem simptome bolezni in ne samega vzroka bolezni. Zato mnogi poskušajo najti rešitev v naravnih substancah oziroma zdravilih. Pot do zdravja ni tako enostavna, kot je tu opisana. Vsi se premalo zavedamo, kako pomembna je preventiva, za samo zdravje mora vsak sam veliko storiti, da se bolezen ne pojavi.
"Za vsako bolezen rož'ca raste," je znan rek. Včasih so ljudje res poznali izjemno veliko domačih pripravkov in zelišč, ki so jim pomagala lajšati zdravstvene težave. Zakaj se je po vašem zgodil preskok, da ni več tako splošno razširjene uporabe in predvsem poznavanja zdravilne moči narave?
Način življenja je iz dneva v dan hitrejši, zato si želimo, da bi tudi zdravljenje potekalo hitreje. Pričakujemo, da se bo zdravje povrnilo takoj, ko bomo vzeli farmacevtsko zdravilo. Farmacija seveda poskuša slediti temu trendu z razvojem sintetičnih zdravil, ki zdravijo predvsem simptome bolezni. Naravne substance pa delujejo predvsem na vzrok bolezni, pomagajo telesu, da se samo pozdravi, oziroma v primeru preventive izboljšajo njegovo delovanje in s tem naše zdravje. Proces zdravljenja z naravnimi izdelki je nekoliko daljši, vendar brez stranskih učinkov. V razvitem svetu je zdravilna moč narave poznana in se različni naravni pripravki uporabljajo, svetujejo oziroma predpisujejo skupaj z “zdravili”. Na medicinskih univerzah obstajajo že desetletja katedre za integrativno medicino ali pa tudi katedre za komplementarno medicino, ki poučujejo in raziskujejo moč narave ter jo skušajo združiti s klasično medicino. Pri nas je ta pristop k zdravljenju še v zelo začetni fazi.
Verjetno se pri pripravi in predvsem kupovanju naravnih zdravilnih pripravkov skriva veliko pasti?
Na tržišču je veliko različnih naravnih pripravkov, ki se bistveno razlikujejo med seboj po kvaliteti in učinkovitosti, raziskanosti njihovega delovanja, na izbiro posameznika pa ima danes največji vpliv oglaševanje. Veliko je treba še postoriti na področju izobraževanja ljudi, kako naj ohranjajo zdravje in kako naj izberejo temu primeren naravni izdelek.
Se vam zdi, da je to področje naravnih zdravil dovolj, premalo ali preveč regulirano in nadzorovano?
Področje naravnih zdravil, ki so registrirana kot zdravila brez recepta, je zelo dobro regulirano in nadzorovano. Težava je pri naravnih zdravilnih zeliščih, ki se uporabljajo kot prehranska dopolnila oziroma hrana, kjer je premalo regulacije in nadzora. V EU-ju imamo že zbrane 'dosjeje' za zdravilna zelišča, ki so jih predlagale posamezne članice, vendar čakamo, kdaj in pod kakšnimi pogoji se bo EFSA (Evropska agencija za varnost hrane) odločila regulirati posamezna zdravilna zelišča, ki se uporabljajo kot prehranska dopolnila in hrana.
Po uredbi EU-ja na čajne mešanice in druge naravne proizvode proizvajalci ne smejo več napisati, za kaj so dobra ali zdravilna. Kakšno je vaše mnenje o tem?
Menim, da je treba na čajne mešanice napisati, čemu služijo, če je to bilo dokazano z znanstvenimi študijami. Te znanstvene študije morajo pregledati neodvisni in za to usposobljeni strokovnjaki. Verjetno je do te prepovedi prišlo zaradi tega, ker se je v zadnjem času pojavljalo veliko neresničnih, zelo zavajajočih navedb na čajih. Pred takimi trditvami, ki ti obljubijo vsemogoče ozdravitve, je treba potrošnike zaščititi. Po drugi strani se pa ne strinjam s tem, da se je za že zelo dobro poznane učinke določenih zdravilnih zelišč, ki jih uporabljamo že skoraj tisočletja, prepovedala navedba njihovega dobrodejnega učinka na telo.
Katera rastlina vas je morda najbolj navdušila s svojim potencialom lajšanja zdravstvenih tegob?
Najbolj me je navdušila medicinska goba Ganoderma lucidum in seveda bela jelka oziroma naš izvleček iz lubja abigenol. Obe izredno pozitivno vplivata na naše zdravje in na razvoj kroničnih bolezni s svojim delovanjem na povečanje odpornosti, imunski sistem oziroma preprečuje tiha vnetja v telesu, ki so vzrok vseh kroničnih bolezni.
Katero rastlino vi osebno najpogosteje uporabljate?
Vsak dan Ganodermo lucidum in abigenol, ki vsebuje ekstrakt iz lubja bele jelke.
Kako ste odkrili neverjetne pozitivne lastnosti bele jelke iz kočevskih gozdov?
Učinkovitost izvlečkov iz iglavcev je v farmaciji že dolgo znana, mi pa smo si zadali za izziv, priti do izvlečka oziroma ekstrakta, ki vsebuje največjo koncentracijo polifenolnih snovi z nizko molekulsko maso, ki se zlahka absorbirajo v telesu. Učinek je tako najhitrejši in najmočnejši. Vse dosedanje raziskave z našim izvlečkom potrjujejo, da nam je to tudi uspelo.
Kakšno vlogo pri tem igrajo sami kočevski gozdovi - so primerne tudi jelke od drugod?
V kočevskem gozdu so jelke iz neokrnjene narave, ki niso onesnažene. Tu je treba poudariti, da zaradi naših potreb ni posekana nobena jelka, saj se v proizvodnji uporablja lubje iz redne sečnje, ki bi se drugače uporabilo za kurjavo oziroma kot okrasno lubje.
Je bila farmacevtska fakulteta hitro zainteresirana za sodelovanje pri razvijanju tega prehranskega dopolnila?
Seveda. Kot že rečeno, so prve poskuse naredili v laboratoriju na Fakulteti za farmacijo, kjer so se pokazali izredni učinki izvlečka, nato pa smo leta 2009 stopili skupaj in pripravili celotni razvojni projekt.
S kakšnimi težavami ste se srečevali, kako dolgo je trajal postopek razvijanja prehranskega dopolnila za aktivno zaščito in regeneracijo organizma?
Razvoj izvlečka je trajal 3 leta. Največja izziva sta bila prenos tehnologije in ideje iz laboratorija v industrijsko proizvodnjo ter optimizacija učinkovitosti izvlečka.
Imate že kakšen nov, podoben projekt?
Pripravljene imamo nove projekte, vendar za njihovo realizacijo in internacionalizacijo potrebujemo finančna sredstva oziroma partnerja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje