Kitajsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da podpirajo napore iraške vlade, da bi ohranila varnost in stabilnost države.
V Pekingu z veliko pozornostjo spremljajo sedanje dogajanje v Iraku, saj Kitajska z Bližnjega vzhoda uvozi skoraj 40 % vse nafte, poleg tega pa je Kitajska največji tuji vlagatelj v iraško naftno industrijo. Če bodo zaradi sedanjega dogajanja v Iraku bistveno poskočile cene nafte, bo ogrožena ne samo predvidena letošnja gospodarska rast na Kitajskem, ki naj bi znašala okoli 7,5 %, ampak tudi nadaljevanje postopnega svetovnega gospodarskega okrevanja. Zaradi ohlajanja gospodarskih gibanj so kitajske monetarne oblasti pred nekaj dnevi uvedle nove ukrepe za spodbujanje gospodarske rasti; obvezno bančno rezervo so na primer znižali za pol odstotka, kar naj bi spodbudilo večje vlaganje.
Glede na to, da je kitajsko gospodarstvo v veliki meri vlečni konj svetovne gospodarske rasti, ukrepi, ki jih sprejemajo v Pekingu, bistveno vplivajo na vsa svetovna gospodarska gibanja. Tukajšnji mediji sicer ocenjujejo, da so ZDA s svojo politiko podpihovanja revolucij v arabskem svetu, pa tudi v Ukrajini povzročile veliko nestabilnost, z umikom svoje vojske iz Iraka in napovedanim umikom iz Afganistana pa vakuum, ki ga ne more zapolniti prav nobena sila. To je bil signal skrajnim islamističnim gibanjem tako v Pakistanu, Afganistanu, Iraku, Siriji, Libiji kot drugod, da začnejo uresničevati svojo radikalno fundamentalistično vizijo. S tem izzivom se vse bolj spopada tudi Kitajska, ki je v zadnjem času postala tarča islamskega terorizma.
Za Radio Slovenija,
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje