Danes popravljajo tudi napako, da se na vrednotenje GURS-a državljan ne more pritožiti. No, izjeme, ki jih poslanci danes potrjujejo, so take, najbolj osnovne (naravne nesreče, nasilna zasedba zemljišča …).
Poslanci torej popravljajo napake, ki so ne le najbolj razbesnele državljane ob prejemu informativnega izračuna davka na nepremičnine, temveč so to tudi napake, za katere je že na javni obravnavi na ustavnem sodišču postalo jasno, da rahlo živcirajo tudi ustavne sodnike. Kar bodo poslanci danes popravili, pa lahko že jutri ob 11.30 postane popolnoma irelevantno. Ustavno sodišče bo namreč razglasilo sodbo o tem, ali je zakon o davku na nepremičnine (ali posamezni členi), kot so ga sprejeli poslanci, ustaven ali ne.
Skratka, medtem ko poslanci popravljajo nepopularne predpise, je odločba ustavnega sodišča (US) že sprejeta, izpiljena, izpisana in verjetno v predalu čudovite mize iz masivnega lesa le streljaj od državnega zbora pripravljena, da jo jutri razglasijo. Je že odločeno.
Ne glede na to, kaj je odločilo ustavno sodišče, so posledice načina sprejemanja davka že tu. Denarnice nekaj deset tisoč ljudi so malo tanjše zaradi stroškov, ki so jih imeli pri prepisih lastništev, služnosti in podobno ob tem, da teh prepisov ne bi delali, če bi vedeli, da bo obdavčitev enaka za vse. Posledice čutijo občine, nekatere so tik pred tem, da vzamejo posojilo zaradi izpada nadomestila za stavbno zemljišče. Odkrili smo naselje 144 hiš, kjer so prebivalci, potem ko so ugotovili, da imajo sosedje v dvojčku nižjo obdavčitev, po 40 letih življenja v teh hišah spoznali, da so brez naslova in da jih GURS vodi kot nerezidenčne hiše. No, ampak vsaj evidence so zdaj bolj urejene.
Če US državnemu zboru naloži, naj popravijo posamezne člene, bodo stvari tekle relativno hitro, saj mora vlada zapreti to proračunsko postavko – 160 milijonov. Če pa zakon pade v celoti, bodo posledice večje, kot se zdi na prvi pogled. Če pade zakon, lahko pade tudi vlada.
Možnost, da zakon pade v celoti, niso majhne. Eno zanimivejših branj, ki sem jih imela v rokah te dni, je magnetogram javne obravnave na ustavnem sodišču. Iz magnetograma je razvidna (po mojem videnju, seveda) osuplost ustavnih sodnikov nad nedodelanostjo, predvsem pa zapletenostjo zakona, ki govori o davku. Zakoni bi morali biti pisani tako, da jih razume povprečno funkcionalno pismen človek. Pri razumevanju tega zakona so imeli, kot boste videli v oddaji Tarča, težave celo ustavni sodniki.
O posledicah, ki so nastale še pred uvedbo nepremičninskega davka, o načinu vrednotenja nepremičnin ter o posledicah, ki bodo nastale, če zakona pade, nocoj v Tarči: predsednica vlade Alenka Bratušek v pogovoru z Janjo Koren, ki bo oddajo vodila z gosti: Matejo Vraničar, Ministrstvo za finance, Antonom Kupicem, direktorjem GURS-a, Darkom Končanom, vladnim koordinatorjem, Mitjo Štularjem, Civilna družba za pravično Slovenijo, ustavnim pravnikom Andražem Terškom ter profesorico dr. Andrejo Cirman z Ekonomske fakultete.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje