Pozdrav ruskega kozmonavta z Mednarodne vesoljske postaje je bil vrhunec otvoritvene slovesnosti Kulturnega središča evropskih vesoljskih tehnologij v Vitanju (KSEVT). Organizatorji neposredne povezave z vesoljem med odprtjem niso mogli vzpostaviti, so pa posnetek Malenčenka med prireditvijo le prestregli in ga predvajali po proslavi.
"Pozdravljam vse zbrane in vse, ki so ustvarili Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij v Vitanju. Letos zaznamujemo 120. obletnico rojstva Hermana Potočnika Noordunga, pionirja kozmonavtike, ki je leta 1929 izdal knjigo Problem vožnje po vesolju – raketni motor," je dejal Malenčenk in nadaljeval, da gre za prvo predstavitev bivanja v vesolju, ob tem pa je tudi natančno izračunal geostacionarno orbito. "To delo Hermana Potočnika - pionirja kozmonavtike, so uporabljali tudi njegovi nasledniki. Od prvih konstruktorjev raket do sedanjih časov. Danes v Kulturnem središču evropskih vesoljskih tehnologij v Vitanju odpirate razstavo, posvečeno znamenitemu Potočniku. S hvaležnostjo se ga spominjamo. Omogočil je preboj v raziskavah vesolja in tako kozmična prostranstva približal človeku," je povedal.
Noordung eden prvih utemeljiteljev vesoljske znanosti
Kdo je bil Herman Potočnik in od kod psevdonim Herman Noordung? Ena od teorij pravi, da se navezuje na enakopravnost smeri v pogojih breztežnosti. V prostoru brez težnosti je vseeno, kaj je zgoraj in kaj spodaj, torej 'no ordnung', vesolje kot prostor brez reda, kakršnega poznamo na Zemlji. Kako pomembna je vloga Hermana Potočnika Noordunga pove tudi njegova predstavitev v znamenitem muzeju Smithsonian v Washingtonu, kjer ga najdemo kot enega prvih petih utemeljiteljev vesoljske znanosti. Med tistimi, ki njegov prispevek najbolje poznajo, je eden od pobudnikov KSEVT-a Dragan Živadinov, s katerim so se pogovarjali v oddaji Izvidnica na Valu 202. Prisluhnite priloženem posnetku.
Center je obiskala tudi ekipa Televizije Slovenija. Vabljeni k ogledu prispevkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje