Na Ljubljanskem gradu je bila b prazniku slavnostna seja mestnega sveta, kjer so podelili tudi najvišja priznanja mesta. Nagrado glavnega mesta so prejeli kipar Mirsad Begić, zdravnik Matko Vasilij Cerar, igralec Aleksander Valič in Gasilska zveza Ljubljana, plaketo glavnega mesta pa aktivistka za pravice invalidov Elena Pečarič, likovnik Anton Kastelic, Šentjakobsko gledališče Ljubljana ter Društvo gluhih in naglušnih Ljubljana. 9. maj je Ljubljana za svoj praznik izbrala v spomin na osvoboditev in konec štiriletne okupacije leta 1945.
Več kot 1.500 ponovitev Sapramiške
Kot so zapisali v obrazložitvi odločitve za podelitev naziva častne meščanke Ljubljane, so dosežki v Mariboru rojene slovenske pesnice, pisateljice, igralke, ilustratorke in glasbenice Svetlane Makarovič na področju umetnosti in kulture težko dosegljivi in neubesedljivi, njen prispevek k dobrobiti Ljubljančanov ter prepoznavnosti mesta pa neprecenljiv.
V Lutkovnem gledališču Ljubljana so od leta 1972 uprizorili 23 njenih besedil, priljubljena otroška predstava Sapramiška pa je doživela že 1.520 ponovitev. Skozi njene predstave je na svoj način Kitajsko, Japonsko, Francijo, Portugalsko, Tunizijo, Brazilijo, Avstralijo in druge dežele obiskala tudi Ljubljana.
Sepetov glasbeni pristan v Ljubljani
Skladatelj in dirigent Mojmir Sepe, rojen v Črni na Koroškem, je, kot so zapisali v obrazložitvi, skupaj s pokojno ženo Majdo Sepe "živel z mestom in za mesto". Številne popevke, kot sta Poletna noč in V kavarni tam pri mostu, "prikličejo v spomin lepoto mesta, v katerem je Sepe našel svoj glasbeni pristan". Zapisali so še, da je tudi zaradi njegovih popevk mednarodna javnost postala pozorna na iskrivo dogajanje na področju zabavne glasbe v Sloveniji in Ljubljani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje