Gre za predelavo Umetnosti fuge (Die Kunst der Fuge) znamenitega dela Johanna Sebastiana Bacha. Večji del gradiva za album je nastal že leta 2006, ko so skupino povabili v Nemčijo, da v okviru festivala Bachfest, oziroma točneje v sekciji festivala s konceptualnim naslovom Bach – alternativne kompozicije na zgodovinskih temeljih, izvedejo svojo interpretacijo kakšnega Bachovega dela.
Eno najbolj skrivnostnih glasbenih del
V Leipzigu, kjer omenjeni festival, posvečen velikanu baročne glasbe, priredijo vsako leto, je Bach preživel zadnje obdobje svojega življenja. Takrat je nastala tudi kompozicija Umetnost fuge, eno najbolj skrivnostnih del v glasbeni zgodovini. Bach je ni napisal za nobeno določeno glasbilo, zato jo ponavadi izvajajo na orglah ali v interpretaciji komornih orkestrov. Tudi ni povsem znano, v katerem vrstnem redu je treba igrati posamezne sestavne dele (kontrapunkte). Zadnji med kontrapunkti naj bi Bach menda, slep in gluh, na smrtni postelji narekoval svojemu sinu. Delo je ostalo nedokončano in nikoli do kraja sestavljeno, v svoji abstraktnosti pa je postalo cenjeno kot popolna, matematično čista, izčiščena glasba. Z njim in njegovo zgradbo so se začeli bolj sistematično ukvarjati in delo zares izvajati šele v 20. stoletju.
Bach kot začetnik elektronske glasbe
Skupina Laibach si je za svoje glasbilo pri interpretaciji Umetnosti fuge izbrala kar računalnik in računalniške programe. Nastalo je zanimivo delo, ki v duhu Walterja oziroma Wendy Carlos in nemške glasbene avantgarde 70-ih let predstavi Bacha v nekem smislu tudi kot začetnika elektronske glasbe.
Laibach pa svoje nove plošče ni posvetil le Bachu, ampak tudi Schönbergu, zasedbi Kraftwerk, kapitanu Georgu Hopu Verneyu in šahistu Bobbyu Fischerju. Plošča bo 5. maja izšla tudi pri Laibachovi matični založbi Mute (EMI), vendar samo v elektronsko-digitalni obliki oziroma kot digital download, medtem ko je založba Dallas dobila ekskluzivne pravice za fizično izdajo tega dela.
Na turneji z Jadranko Juras in Borisom Benkom
Sicer pa so se Laibachi ravnokar vrnili s 17-dnevne turneje po Franciji, Španiji, Portugalski, Italiji, Švici in Nemčiji, kjer so izpeljali 11 samostojnih koncertov. Kot posebna gostja se je tokrat skupini na turneji pridružila Jadranka Juras, Boris Benko pa je kot gost z Laibachi nastopil na koncertu v znameniti pariški dvorani Elysee Monmartre.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje