Irmgard Anderl-Krajter je od leta 1997 članica Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Foto: RTV Slovenija
Irmgard Anderl-Krajter je od leta 1997 članica Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Foto: RTV Slovenija

Škerjančevo priznanje za izjemne zasluge pri umetniškem uveljavljanju je prejela oboistka Irmgard Anderl-Krajter, diplome za izredne dosežke na področju glasbene ali plesne pedagogike pa Božena Hrup, Karmen Pečar Koritnik in Tanja Pavlič.

Jubilejno, 30. slovesno podelitev Škerjančevih nagrad, priznanj in diplom za leto 2024 je pospremil šolski simfonični orkester pod vodstvom dirigenta Slavena Kulenovića. Slavnostna govornica je bila ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Irmgard Anderl-Krajter je solo oboistka Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in 35 let tudi članica orkestra salzburške stolnice. Kot solistka, komorna in orkestrska glasbenica nastopa doma in v tujini. Veliko pozornosti posveča baročni in renesančni glasbi. Redno sodeluje v žirijah državnih in mednarodnih tekmovanj. Njeni dijaki na konservatoriju so uspešni na državnih tekmovanjih, avdicijah in sprejemnih izpitih, beremo v utemeljitvi.

Božena Hrup, ki prejme diplomo za izredne dosežke na področju glasbene pedagogike, na konservatoriju poučuje klavir in deluje kot korepetitorka. Kot korepetitorka je nastopala na koncertih v Sloveniji in v tujini ter učence spremljala na mednarodnih tekmovanjih, med drugim na Češkem in v Zagrebu. Z violinistko Tanjo Sonc je snemala za arhiv Radia Slovenija in z njo nastopala na številnih tekmovanjih in koncertnih odrih doma ter v tujini. Je tudi organizatorka koncertov Sonc Festivala, mednarodnega festivala komorne glasbe, ki že deveto leto poteka v Radečah.

Tudi Karmen Pečar Koritnik je dobitnica diplome za dosežke na področju glasbene pedagogike. Več let je bila zaposlena na zagrebški Akademiji za glasbo kot asistentka, od leta 2007 pa je profesorica violončela na ljubljanskem konservatoriju. Poučevala je tudi na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani. Prejela je več nagrad ter kot solistka nastopala z domačimi in tujimi orkestri. Je umetniška vodja festivala Cellofest Ljubljana. S svojimi dijaki se redno udeležuje domačih in mednarodnih tekmovanj, na zadnjem tekmovanju Temsig je tako vseh sedem prejelo zlato priznanje ter osvojilo dve prvi in eno tretjo nagrado.

Tanja Pavlič pa prejme Škerjančevo diplomo za izredne dosežke na področju plesne pedagogike. Kot piše v utemeljitvi, na konservatoriju poučuje na osnovni in srednji stopnji, in sicer klasični balet, sodobne plesne tehnike, karakterne plese in klasični repertoar. Svoje pedagoško delo prepleta s koreografskim ustvarjanjem. Kot oblikovalka giba in koreografinja je sodelovala pri ustvarjanju dramskih predstav ter za SNG Opera in balet Ljubljana postavila vrsto koreografij v opernih predstavah, kot so Kleopatra, Netopir in La Boheme, še piše v utemeljitvi. Z nekaterimi učenci je prejela več priznanj mednarodne stroke.

Prejemniki Škerjančevih nagrad za izjemne študijske uspehe so saksofonist Žan Gazvoda, violinista Ajda Gutnik in Andraž Zorko, harfist Adrian Ignjatović, tolkalist Kristijan Kmet ter kitarista Filip Aleksander Peršolja in Nace Ravnikar.