Zakir Hussain (1951–2024). Foto: EPA
Zakir Hussain (1951–2024). Foto: EPA

Večkrat ga je lahko slišalo tudi slovensko občinstvo – leta 2018 je nastopil na 59. Jazz festivalu Ljubljana, leta 2012 pa je koncertiral v Mariboru v okviru takratne Evropske prestolnice kulture.
Večkratni dobitnik nagrade grammy je umrl zaradi idiopatske pljučne fibroze, ki je kronična bolezen pljuč.

Novico o njegovi smrti je po poročanju indijskih in ameriških medijev sporočila glasbenikova družina. "Za seboj pušča izjemno dediščino, ki jo bodo cenili nešteti ljubitelji glasbe po vsem svetu," je družina zapisala v izjavi.

Zakir Hussain je štirikratni dobitnik grammyjev – tri kipce je osvojil letos (sedemkrat pa je bil za nagrado nominiran). Veljal je za čudežnega otroka in na odru prvič nastopil že pri sedmih letih. Po očetovem vzoru je tudi sam igral na tablo, hindujsko tolkalo, ki ga sestavlja par bobnov in se pogosto uporablja v indijski nabožni in meditativni glasbi.

Tako so se glasbeniku poklonili na ulicah Mumbaja. Foto: EPA
Tako so se glasbeniku poklonili na ulicah Mumbaja. Foto: EPA

V sodelovanju s številnimi zvenečimi imeni
Leta 1970 se je Hussain preselil v ZDA in skupaj z britansko kitarsko legendo Johnom McLaughlinom ustanovil skupino Shakti. Zasedba je z edinstvenim spojem džeza in klasične indijske glasbe dosegla mednarodno slavo. Hussain je v svoji karieri sodeloval s številnimi glasbeniki, med drugim z zvezdniškim francosko-ameriškim violončelistom Yo-Yom Majem, džezovskim saksofonistom Charlesom Lloydom in nekdanjim članom Beatlov Georgeem Harrisonom.

"Glasba me je pripeljala na svet, pripeljala je svet k meni," je Hussain dejal lani v pogovoru za indijsko tiskovno agencijo PTI. Življenja brez table si ni mogel predstavljati. "Je sestra, prijateljica in postelja, v kateri spim."

Genij, ki je tablo popeljal na svetovne odre
"V spominu nam bo ostal kot pravi genij, ki je predrugačil svet indijske kleščne glasbe. Prav tako je tablo popeljal na svetovne odre in milijone poslušalcev očaral z ritmom brez primere,"
je ob žalostni novici na družabnem omrežju X zapisal indijski premier Narendra Modi.

Hussain je bil tudi dobitnik najvišjega indijskega priznanja za umetnike, nagrado Sangeet Natak Akademi. Pravili so mu "plesoči prsti". "Kaj je tisto, kar prinesem tabli? Mislim, da odprtost in jasnost ... naša glasbena izjava mora nastati z najvišjo jasnostjo," je nekoč dejal.