To mu je uspelo tudi s pesmijo Konec veka, ki jo v Liričnem utrinku ustrezno zadržano interpretira dramska igralka Sabina Kogovšek. Lirični utrinek sicer ni paradni konj programa Ars, toda oddaja je zagotovo še kako dragocena tako zaradi raznovrstnega izbora pesmi in nič manj zaradi pretanjenih interpretacij.
Kovičevi pesmi v naslednjih dneh sledijo pesmi Toona Telegena, Ane Svetel, Aleša Bergerja, Vladimirja Kosa, Ilme Rakusa in Williama S. Merwina, izbrane iz našega bogatega literarnega arhiva.
Zagotovo si vašo pozornost zasluži tudi literarni večer s stvarnim naslovom Cécile Coulon: Kralj ni zaspan. In to vsaj iz treh razlogov. Cécile Coulon je francoska avtorica mlajše generacije, njen roman Kralj ni zaspan se nekoliko navezuje na tradicijo noir, hkrati pa je romaneskno prizorišče francosko podeželje. In tretji razlog: odlomke (prevedla jih je avtorica oddaje Nastja Virk) odlično interpretira dramska igralka Mojka Končar.
Marjan Žiberna je zelo vsestranski ustvarjalec. Je pisatelj, novinar, scenarist, avtor potopisov in knjižni urednik ter urednik revije Svet & ljudje. Vse naštete oznake ga lepo predstavijo, toda če bi morali izbrati zgolj eno, potem bi ga označili za pripovedovalca, še več, kot pisatelj namreč piše, kot da pripoveduje s smislom za humor, jezik in podrobnosti – pripoveduje živo in nekoliko tekmuje z Josipom Jurčičem, za nameček pa se v tej tekmi ne odreže slabo. Njegova pripoved Polhi (uvrščena v oddajo Humoreska tega tedna) je posvečena polhom, toda v njej se najde še marsikaj drugega, med drugim dva Tita in dva Kardelja.
Tudi med Nokturni se najde marsikaj zanimivega. Naj omenimo samo tri domače avtorje, natančneje domači avtorici in avtorja. Katarina Mahnič se z zgodbo Pobeg predstavi kot avtorica, ki se tika s humornim; v zgodbi nam predstavi psa Jakoba in njegovo rezoniranje, v stranskih vlogah pa – ljudi. Zgodbo s pravšnjo energijo prebere dramski igralec Uroš Smolej.
Tudi dramska igralka Nina Valič lepo interpretira pesmi Alje Adam, avtorice štirih pesniških zbirk. Vsestranska ustvarjalka, znanstvenica, specializantka geštalt psihoterapije in učiteljica joge vse dele sebe prepleta v svojih verzih. Slišali boste cikel njenih pesmi z naslovom Angelski laski: lirska subjektka zveni, kot da se skozi njo pretaka svet, svetovi.
Pisatelj in radijski kolega Andrej Bedjanič poslušalkam in poslušalcem Arsa lepša jutra z Glasbeno jutranjico, kot avtor znanstvenofantastične kratke zgodbe Virus pa je ustvaril eno izmed neštetih možnih podob prihodnosti. Bedjaniču je uspelo dvoje: ustvariti nekoliko antropomorfen mikrokozmos tujih bitij, nato pa zaukati zgodbo v presenetljiv konec. Kakšen, boste slišali v interpretaciji dramske igralke Tine Resman.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje