V slovenščini smo Jacka Gilberta spoznali šele lani, ko je v prevodu Ane Jelnikar izšel izbor njegove poezije z naslovom Prevod v izvirnik. V radijskem literarnem večeru ga s pesmimi iz te knjige v interpretaciji igralca Vladimirja Jurca predstavlja Meta Kušar. Režija: Klemen Markovčič.
Ljubljana – prestolnica kulture
Osrednji protagonist knjige Tomaža Kosmača Punk is dead (2008), v kateri je bila objavljena izbrana zgodba, je Kosmo, bohem z družbenega obrobja, ki se v nizu krožno grajenih zgodb spopada z raznimi družbenimi samoumevnostmi in ustaljenimi pravili. Kosmačeva proza humorno in s posluhom za ironijo razgalja mlačno, v osnovi zelo konformistično slovensko družbeno jedro. Zgodbo interpretira Branko Jordan.
"Njegova duša je počasi pojemala, ko je poslušal sneg, potihoma padajoč po vesolju in padajoč potihoma, kot spuščanje njihove poslednje ure, nad vse žive in mrtve." James Joyce, leta 1882 rojeni irski pisatelj, ki je z natančnim popisovanjem notranjega doživljanja močno vplival na razvoj modernega romana, je v svojih delih črpal predvsem iz lastnega življenja in tudi družbo je prikazoval v osebni luči. V oddaji Literarni portret, ki jo je pripravila prevajalka Tina Mahkota, bomo sledili nekaterim avtobiografskim prvinam v njegovih zgodnjih delih Umetnikov mladostni portret in Dublinčani.
"Bilo je strašno, ja, lahko bi bruhal od ogabnosti … v glavi sem čutil skelečo luknjo, kot da bom zdaj zdaj bruhnil mozeg skozi nos." V prvem delu romana Lojzeta Kovačiča Prišleki smo spremljali fanta iz narodnostno mešane družine, ki se je iz Basla v Švici preselila k očetovim sorodnikom na Dolenjsko in nato v Ljubljano. V drugem delu se je fant že nekoliko prilagodil novemu okolju, a se je tudi pri nas začela 2. svetovna vojna. Oddajo iz cikla Arsovega domačega branja Oh literatura – O, literatura! je pripravila Nada Barbarič, režiral Grega Tozon, odlomke pa interpretiral Aleš Valič.
In še izbor Literarnih nokturnov
"Briga me, če je pandemija! Briga me, če morajo najeti božične sani z letečimi jeleni, samo zato, da bodo dostavili stvari pravočasno." Elisse, stare, grenke tetke, kot se je v prvi zgodbi opisala ena od pripovedovalk, pisateljic Dekamerona C-19, karantena in virus nista kaj prida prizadela. Očitno pa jo vedno prizadene zamujanje, še posebej v okviru kurirske službe. Prejšnjič se je Elissa razgovorila in razpisala o svojih demonih, tokrat pa ji kurirski demon razbije božično pravljico – zgodba Nepravočasni čevlji se namreč odvija v zadnjih dneh leta. V Elisso se je znova vživela mlada pisateljica Urška Sajko, besedilo pa tokrat interpretira Nina Valič.
"Čutim tujost, najvišje priznanje življenja."
Pesniška govorica Gregorja Podlogarja je lucidna, poglobljena, pogosto kritična, a tudi duhovita refleksija sveta in življenja. Njegova nova poezija, ob oživljanju preteklosti in zaziranju v prihodnost skozi današnjo perspektivo razpira bivanjsko tematiko, predvsem temo smrti. Brez strahu ali moreče teže, ampak stvarno, humorno. Reflektirano in nagovorno. Ponekod celo z glasbeno spremljavo. V oddaji boste lahko prisluhnili trem daljšim pesmim v interpretaciji Branka Jordana.
"Vse pride in gre / smo samo utrinek /– to je premena življenja"
Filozofinja Katarina Majerhold se ukvarja s filozofijo ljubezni, čustev, filozofskim svetovanjem in etiko. Piše tudi poezijo in kratko prozo ter televizijske scenarije. Ljubezen in sploh čustva odzvanjajo tudi v naboru njenih najnovejših pesmi, interpretira jih Polona Kores.
"Je mogoče da za vsem tem ni ničesar / da samo jaz dajem pomen / oblakom šumenju trsja vetru skovikanju ..." Barbara Korun je dolga leta poučevala slovenščino, nekaj časa je delala v gledališču, zdaj pa se kot svobodna ustvarjalka posveča predvsem poeziji. Izdala je šest pesniških zbirk, že vrsto let pa organizira in vodi tudi pogovore s slovenskimi pesnicami pod naslovom Pesnice o pesnicah. Lani je za svoje delo prejela nagrado mira. Čez nekaj tednov bo izšla njena nova pesniška zbirka Idioritmija, nekaj pesmi iz nje pa v oddaji interpretira avtorica sama.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje