Leta 1980 rojena rusistka in komparativistka Jelka Ciglenečki je s slovenskim in mednarodnim literarnim prostorom aktivno in vsestransko povezana od leta 2002, najbolj izrazito z delom za Študentsko založbo, pri kateri organizira številne literarne dogodke. Dejavna je kot direktorica festivala Dnevi poezije in vina in namestnica glavnega urednika knjižne zbirke Beletrina, je v utemeljitvi nagrade zapisala žirija.
Kažipot po sodobni literaturi
Da je Jelka Ciglenečki v literaturi povsem doma, potrjujejo tudi njeni kritiški zapisi, objavljeni v številnih periodičnih publikacijah. Z njimi se mlada kritičarka izkazuje kot natančna in razgledana bralka s pretanjenim posluhom za raznolikost avtorskih govoric.
V daljših kritiških refleksijah ali spremnih besedah Jelke Ciglenečki odzvanja njen interpretativni dar, iz njenih krajših kritiških zapisov pa je razvidno, da avtorica za suvereno in tehtno presojo slovenskega ali prevodnega literarnega dela ne potrebuje veliko besed, je še presodila žirija.
Stritarjevo nagrado na društvu vsako leto podelijo mlademu literarnemu kritiku, da s tem opozorijo na kritiko kot posebno literarno zvrst. Žirijo so letos sestavljali pisatelj Aleš Čar, slavist Marijan Dovič in lanska nagrajenka Tina Kozin.
Pred Tino Kozin so nagrado prejeli Mitja Čander, Petra Vidali, Ignacija Friedl, Vanesa Matajc, Urban Vovk, Lucija Stepančič, Alenka Jovanovski, Petra Pogorevc in Gorazd Trušnovec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje