Letošnji Pranger danes odpira konceptualna razprava s prav tem naslovom ‒ Poezija & sveto. Odvila se bo v Trubarjevi hiši literature v Ljubljani, na njej bodo sodelovali Miljana Cunta, Jonatan Vinkler in Igor Škamperle. Pogovor pa bo vodil pesnik in glasbenik David Bandelj.
V jedru 18. srečanja pesnikov, kritikov in prevajalcev poezije, ki bo povezalo Ljubljano in Rogaško Slatino, ostajajo kritiške razprave ob devetih izbranih pesniških zbirkah.
Devet pesniških zbirk z letnico 2020 so izbrali Peter Semolič, Diana Pungeršič in Veronika Šoster, ki se jim z letošnjim festivalom sicer izteka dvoletni mandat.
Semolič je izbral pesniške zbirke Saladinovo ihtenje Krištofa Dovjaka, Od anusa do želve Iva Stropnika in Pojavi Maje Vidmar. Diana Pungeršič je izbrala zbirke Sonce na balinišču Marka Matičetovega, Srčnice/Herzblätter Mance Košir in Drseči svet Nine Medved. Veronika Šoster pa je izbrala pesniško zbirko Anje Novak Anjute Rane rane, zbirko Muanisa Sinanovića Krhke karavane in pesniško zbirko Dejana Kobana najbolj idiotska avtobiografija na svetu in izven. Kritiške razprave, ki bodo potekale v Rogaški Slatini, bo vodila Stritarjeva nagrajenka 2017 Maja Šučur.
Pranger Lyrikbook ‒ koga od Slovencev imajo Nemci raje?
Drugi steber festivala predstavljajo mednarodni stiki, tudi letos z nemščino, pravi vodja festivala Urška P. Černe. Program bo izveden oktobra oz. novembra v Ljubljani. V Atriju ZRC bo potekala razprava na temo Pranger Lyrikbook ‒ koga od Slovencev imajo Nemci raje? ‒ slovenska poezija v nemščini. Vodila jo bo Nada Grošelj, gost bo Asmus Trautsch. Kot je dejala Urška P. Černe, si na njej obetajo vpogled v nemško literarno pokrajino pred nastopom Slovenije kot častne gostje na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu leta 2023.
Tretji vsebinsko pomemben del Prangerja pa je nega refleksije. Tudi letos bo za to poskrbel kritiški studio, v sklopu katerega bodo jeseni izvedli delavnici Mlada kritika in Prevodna kritika. Prvo bo oktobra vodila Maja Šučur, drugo Urška P. Černe.
Tema letošnjega natečaja je bila Svoboda
Od leta 2008 je del festivala tudi program ELA ‒ Mali Pranger, ki je letos znova potekal ločeno od kritiškega dela festivala in v sodelovanju s Knjižnico Rogaška Slatina. Na razpis, ki ga pošljejo v šole, so letos prejeli 105 prispevkov in izmed njih izbrali 20 najboljših, spletna podelitev priznanj pa je bila junija. Tema letošnjega natečaja je bila Svoboda, ker pa podelitve niso mogli izpeljati v živo, so mlade prosili, da posnamejo video, v katerem se predstavijo.
V sklopu festivala bodo v petek v Kulturnem centru Rogaška Slatina podelili Stritarjevo nagrado za mladega kritika ali kritičarko, ki jo podeljuje Društvo slovenskih pisateljev (DSP). Predsednik DSP-ja Dušan Merc je na novinarski konferenci dejal, da je "pesniška bodočnost zagotovljena", da pa bi "od mladih kritikov pričakoval, da se tudi postarajo kot kritiki".
18. srečanje pesnikov, kritikov in prevajalcev poezije bo potekalo do 4. septembra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje