"Danes pričakujem, da bo veliko kolegov in kolegic ministrov pristopilo k podpisu, saj gre resnično za apel, da je poglobljeno branje bistveno. Vendar za poglobljeno branje si moramo vzeti čas, čas pa si v hitrem tempu življenja lahko vzamemo le tako, da nam je to tudi družbeno omogočeno. Zato gre za poziv nas politikov tako celotni politiki kot tudi ljudem," je pred današnjim zasedanjem poudarila Vrečko.
Manifest o poglobljenem branju je Slovenija predstavila že na letošnjem Frankfurtskem knjižnem sejmu, kjer je bila častna gostja. Po besedah Aste Vrečko, je nemška kolegica Claudia Roth že tedaj podprla manifest, oglasili pa so se tudi drugi ministrski kolegi.
Tudi manjši jeziki imajo lahko pomembna sporočila
Na zasedanju bo poudarila bistvo ljubljanskega manifesta. Tega vidi v tem, da ni pomembno zgolj, na katerih nosilcih se bere, ampak gre bolj za to, da je že od malih nog ključno branje katerih koli besed v katerem koli jeziku. Tudi manjši jeziki, kot je slovenščina, imajo namreč lahko pomembna sporočila, je še povedala ministrica Vrečko.
Branje prispeva tudi k empatiji ljudi
Za razumevanje kompleksnosti sveta in reševanje kompleksnih družbenih vprašanj namreč po besedah ministrice potrebujemo razumevanje kompleksnih besedil. Branje poleg tega prispeva k egalitarnosti družbe, k večji empatiji ljudi in k temu, da lažje razumemo drug drugega, je dejala.
Po današnji predstaviti na zasedanju ministrov za kulturo bodo poziv politiki in ljudem k poglobljenemu branju predstavili tudi naslednji teden na mednarodnem knjižnem sejmu v Mehiki, na katerem bo Evropska unija častna gostja. Tam bodo tudi slovenski predstavniki, med njimi sokurator častnega gostovanja Slovenije na FKS-ju Miha Kovač ter različni slovenski avtorji in avtorice.
Prva podpisnica je Margaret Atwood
"Tam bodo prenašali tako sporočilo in besedo Slovenije kot tudi sporočilo Ljubljanskega manifesta o poglobljenem branju," je še dejala ministrica. Ljubljanski manifest je bil eden od treh stebrov slovenskega programa Slovenije kot častne gostje na letošnjem Frankfurtskem knjižnem sejmu, ki je potekal oktobra. Kot prva ga je podpisala kanadska pisateljica Margaret Atwood.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje