20. Pranger bo drevi ob 19. uri odprl pesniški večer s predstavitvijo vseh izbranih del na Vodnikovi domačiji center v Ljubljani, ki ga bo povezovala Sara Špelec. Nato se bo do 1. julija preselil v Rogaško Slatino, kjer bo Društvo slovenskih pisateljev (DSP) podelilo Stritarjevo nagrado obetavnemu kritiku ali kritičarki.
Festival se bo nadaljeval jeseni s konceptualno razpravo na temo poezije in kmetijstva, takoj po častnem gostovanju Slovenije na mednarodnem Frankfurtskem knjižnem sejmu bodo pripravili še razpravo Pranger po Frankfurtu.
Silvija Žnidar je izbrala pesniške zbirke Jesenožki Andreje Štepec, Hypomnemata Sergeja Harlamova in Mleček, žbunje: grobovi v njem Blaža Božiča. Prva jo je prepričala s posebno senzibilnostjo, ki odpira tako osebne rane kot različne družbene situacije, Harlamov v zbirki prepleta konceptualno in konkretno poezijo, Božič pa izstopa po svojem gostem, razgibanem jeziku, v katerem se prepletata knjižni in pogovorni jezik, ter svojevrstnem ritmu.
Alen Albin Širca se je odločil za zbirke mlajših avtorjev, in sicer Trgetanje Pina Pograjca, Poznati kot voda Lukasa Debeljaka ter Terra Incognita Aleša Jelenka. V primeru prvih dveh zbirk gre za prvenca, zadnja pa ga je prepričala s svojo filozofsko in refleksivno poezijo.
Denis Škofic je izbral zbirke Psica in poletje Uroša Zupana, Zdravljenje prednikov Miriam Drev in Marmor Ane Svetel. Po njegovem se Zupan v svoji zbirki kaže kot zrel pesnik, Miriam Drev nadaljuje tematiko družine oziroma spogledovanja s predniki, za pesmi Ane Svetel pa sta značilni tako otroško čudenje kot intelektualno premišljevanje.
Na festivalskih prireditvah v Rogaški Slatini bodo zbirke obravnavali na treh kritiških razpravah, ki jih bo vodila kritičarka Diana Pungeršič. Zadnji dan festivala bodo podelili 26. Stritarjevo nagrado, ki so jo ustanovili na pobudo Vitala Klabusa in jo leta 2013 pridružili festivalu Pranger, je spomnil član žirije Zoran Pevec iz DSP-ja.
V sklopu Prangerja poteka tudi osnovnošolski natečaj ELA – Mali Pranger, poimenovan po pisateljici iz Rogaške Slatine Eli Peroci, na katerega je po besedah koordinatorice Nataše Koražija prispelo 261 prispevkov mladih avtorjev iz skoraj vseh slovenskih regij. Priznanja so podelili že konec maja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje