Svoje arheološko delo bo na dokumentarni fotografski razstavi Kultura Majev Arheološko rekognosciranje na jugovzhodu mehiške države Campeche predstavil mednarodno uveljavljeni arheolog, etnolog in antropolog Ivan Šprajc. Razstavo, ki bo na ogled od 25. marca do 10. maja, so si zamislili kot predstavitev rezultatov arheoloških terenskih pregledov v osrednjem delu polotoka Jukatan v jugovzhodni Mehiki.
Kot pravi Šprajc, je v okviru burne mehiške zgodovine, gotovo manj znana preteklost zahodne Mehike. Gre za manj znane, bolj vaške in manj rigidno organizirane kulture, ki dajejo po njegovih besedah Mehiki nek drug vidik. Sam je raziskoval osrčje otoka Jukatan, del države Campeche, ki je zelo težko prehoden, saj gre za pretežno gozdnato območje. Čeprav leži v samem osrčju ozemlja, ki so ga nekoč poseljevali Maji, je bilo še pred dobrim desetletjem z arheološkega vidika skoraj povsem neznano.
Gre za predstavitev arheoloških najdišč in izsledkov, med drugim veličastno arhitekturo, skulpture in hieroglifske napise, do katerih so prišli na sedmih odpravah. Poseben pomen imajo na novo odkriti napisi na kamnitih spomenikih, ki vsebujejo zanimive podatke o dinastični in politični zgodovini majevskih držav.
Mehiška kultura tako in drugače
Ivan Šprajc bo svoja odkritja in poznavanje majevske kulture delil tudi na predavanjih, ki bodo potekala od marca do maja. Sam bo v okviru niza predavanj spregovoril o samih razstavah Mehika pred Kolumbom in Kultura Majev, k sodelovanju pa je povabil tudi druge strokovnjake z različnih področij. Kulturo Majev bo 12. marca predstavil mehiški arheolog Antonio Benavides Castillo, Hieroglifsko pisavo in politično zgodovino Majev Nikolai Grube, povezavo predkolumbijskih mitov s sodobnostjo Carlos Pascual, kozmologijo, religijo, magijo in šamanizem v Mehiki Mojca Terčelj, sodobno mehiško književnost Marko Jenšterle, esejistiko Paza, Fuentesa in Pitola Barbara Pregelj, govora pa bo tudi o fenomenu telenovele, ki jo bo predstavil Besim Spahić, o slovenskem jezuitu Marku Antonu Kapussu, življenju mehiških Indijancev in odnosu Slovencev do Mehike bodo govorili Bernd Hausberger, Tomaž Nabregoj, Mojca Terčelj in Zmago Šmitek. Pripravljajo pa tudi okroglo mizo z Octaviom Pazom.
Fotografije iz Mehike 2008
Od 13. maja bo svoje izkušnje iz leta 2008, ko je kot fotograf ekipe RTV Slovenija sodeloval pri snemanju dokumentarnega filma o Ivanu Šprajcu in njegovem raziskovanju majevskih piramid v džunglah Jukatana na mehiški meji z Gvatemalo, na fotografski razstavi delil Dušan Arzenšek. Do 21. junija bodo pod naslovom Mehika 2008 na ogled fotografije, ki jih je urednik fotografije časopisa Le Monde diplomatique v svoj fotoaparat ujel v okviru tega projekta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje