Pravzaprav gre za izkopavanja, ki so potekala v zahodni Mehiki, kjer je na jugovzhodu Nayarita gradnja hidroelektričnega jeza omogočila nove raziskave, ki so prinesle povsem nova odkritja o zgodovini te države, ljubljanska razstava pa je tista, ki ima priložnost te najdbe prvič spoznavati zunaj Mehike.
Tradicija jaškastih grobnic
Razstava, ki bo na ogled do 26. julija, se posveča eni izmed najpomembnejših posebnosti zahodne Mehike, kjer je pred prihodom Špancev obstajalo veliko neodvisnih kultur. Gre za tradicijo jaškastih grobnic, ki so bile doslej le površno raziskane, najnovejša odkritja pa so prinesla nova spoznanja.
Smrt prehod v drugo obdobje življenja
Razstava predstavlja podzemne strukture (takšnemu načinu pokopavanja sledimo od 300 pr. n. št. do nekje leta 600), ki so jih namenjali pokopu uglednih članov družbe, posebej zanimive pa so zgodbe, ki jih »pripovedujejo« predmeti, s katerimi so umrle pokopali. Dragoceni predmeti in keramične figurice posnemajo oblike živali, bojevnikov, figure ob igranju z žogo, šamanov, glasbenikov, nosečnic, starcev, bolnikov in pravljičnih živali. Kot je pojasnil kustos razstave Raul Barrera Rodriguez z Narodnega inštituta za antropologijo in zgodovino iz Ciudada de Mexico, predstavlja grobnica maternico, kar pomeni, da so pokop razumeli kot ponovno rojstvo in je bila smrt le nadaljnja pot v drugo obdobje življenja.
Mrtvi pripovedujejo tudi o živih
Gre torej za med starodavnimi kulturami pogosto povezanost med osrednjo vlogo grobnega kulta in svetom živih, predmeti, s katerimi so pokopavali svoje umrle, pa omogočajo tudi spoznavanje vsakdanjika takratnih ljudi. Številni predmeti, ohranjeni v jaškastih grobnicah, ki so globoke od 1 do 15 metrov, služijo po Rodriguezovih besedah kot izročilo njihove kulture, ki ga skušajo zdaj strokovnjaki interpretirati.
Kot zanimivost razstave kustos izpostavlja rekonstrukcijo grobov 24 in 26, ki sta najpomembnejši grobnici obravnavanega območja. Rekonstrukciji omogočata, da se seznanimo z načinom postavitve umrlih in razporeditvijo predmetov po jašku.
Arheološke raziskave so trajale štiri leta, v tem času pa so odkrili 72 najdišč, ki se raztezajo vse od predšpanske do moderne dobe. Odkrili so 29 jaškastih grobnic, ki so prinesle številne neprecenljive informacije o omenjeni tradiciji in času, prav te izsledke pa lahko prvi zunaj Mehike spoznavamo prav v Sloveniji.
Viva Mehika
Razstava Mehika pred Kolumbom je del obsežnega festivala Viva Mehika, s katerim v Cankarjevem domu nadaljujejo svoje predstavitve bolj ali manj oddaljenih dežel, s katerimi se želijo usmeriti stran od včasih pretiranega evrocentrizma. Poleg osrednje razstave bodo zgodovino Mehike in njeno preučevanje predstavljali še na dokumentarni fotografski razstavi Ivana Šprajca (Arheološko rekognosciranje na jugovzhodu mehiške države Campeche – od 25. marca do 10. maja), ki bo svoje arheološke izsledke predstavil tudi na predavanjih. Pisane barve mehiške kulture pa bodo v spomladanskem času med drugim prinesli tudi s pestrim glasbenim dogajanjem, gledališčem in literarnimi večeri, medtem ko lahko film spremljamo še do 12. marca.
Maja Kač
maja.kac@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje