Kot so zapisali ob razglasitvi nagrajenke, Evelina Umek že od svoje mladosti dejavno povezuje prostor slovenskega kulturnega obrobja z osrednjeslovenskim, slovensko govoreči prostor z italijanskim, s svojimi televizijskimi in literarnimi liki pa tudi generacije tistih, ki verujejo in zaupajo v moč domišljije, svobode, kulture in medsebojnega spoštovanja.
Evelina Umek se je po diplomi na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani na oddelku za slavistiko zaposlila pri reviji Tovariš. Med letoma 1979 in 1983 je bila direktorica založbe Univerzum, nato urednica pri založbi Državne založbe Slovenija ter na Televiziji Slovenija odgovorna urednica Otroškega in mladinskega programa. Upokojila se je leta 1995.
V njenem opusu najdemo romane Mandrija, Frizerka, Hiša na Krasu, Zlata poroka ali tržaški blues, Sidrišče spomina ter zbirko kratkih zgodb Odtisi v času. Nekaj svojih knjig je posvetila mladim, da bi jih seznanila s slovensko zgodovino Trsta: Sprehod z baronom in drugimi imenitnimi Slovenci, Malka gre v Trst.
Biografski roman Po sledeh fate morgane je posvetila slovenski tržaški pisateljici in prvi urednici ženskega lista Slovenka Marici Nadlišek Bartol. V zadnjih treh letih je pri založbi Mladika izšla tudi potopisna knjiga po tržaški okolici Po vodi, po suhem in počez. Zadnjo knjigo P’nče (Punčka) je posvetila otrokom, žrtvam vseh vojn, beremo v utemeljitvi.
Pisateljico odlikujeta občutljivost ter globoko zaupanje v humano vlogo literature na individualni in kolektivni ravni. V njenih delih je čutiti močno individualno in družbeno stisko pogosto konfliktnega prostora na Tržaškem, od koder izhaja. Pomemben del nagrajenkinega opusa predstavljajo tudi literarno zgodovinsko in avtobiografsko obarvana dela, je v utemeljitvi še zapisala strokovna komisija.
Krutost fašizma čez (lastne) otroške oči
V svoji zadnji avtobiografski knjigi P'nče poseže v čas otroštva v Svetem Ivanu na tržaškem, kjer čez oči deklice pripoveduje o krutosti fašizma in druge svetovne vojne, ki ju je sama doživela. Njene ženske figure zaznamuje tudi napetost med mestom in podeželjem, kar razširja njeno literarno motiviko in poglablja vsebinsko sporočilo njenih del. Kot pisateljica kljub vsem konfliktom in stiskam zaupa v moč kulture in literarne besede, nosilke tega zaupanja in posredovalne moči so pri Evelini Umek vedno ženske, so še zapisali.
Letošnjo komisijo so sestavljali Jerneja Jezernik (predsednica), Tatjana Pregl Kobe, Zoran Pevec in Andrej Predin (ki pa se je izločil). Za nagrado sta bili nominirani še Katja Gorečan in Pia Prezelj. Poleg finančne nagrade prejme nagrajenka tudi umetniško delo slikarke Anke Krašne. Priznanje za svoje delo pa sta prejeli tudi nominiranki mire.
Prepoznavanje ženskih ustvarjalk, ki so še vedno prevečkrat potisnjene ob rob
Ženski odbor Slovenskega centra PEN podeljuje nagrado od leta 2013, z njo pa izpostavlja literarne ustvarjalke in njihovo delovanje v širše družbeno dobro. Z nagrado opozarjajo na družbeno spolno neravnovesje pri podeljevanju nagrad ter izpostavljajo ženske ustvarjalke, ki so vse prevečkrat potisnjene na obrobje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje