Zadnji dve leti je simpozij zaradi epidemije covida-19 odpadel, zato je ustanovitelj Inštituta dr. Jožeta Pučnika Gorazd Pučnik v uvodnem nagovoru zbranim v dvorani bistriškega gradu izrazil veselje, da se lahko spet zberejo in s tem počastijo spomin na njegovega očeta, ki je bil rojen 9. marca pred 90 leti.
"Počaščeni smo lahko, da so imeli gospod Pučnik in vsi, ki so bili takrat zraven, toliko poguma, da imamo lahko danes samostojno deželo in demokracijo," je dodala namestnica generalnega sekretarja SDS-a Maja Kocjan. "Dr. Pučnik je dosegel to, da lahko danes govorimo tudi drugače misleči. Hvala mu za to," je dodala.
Po besedah predstavnika ustanove Konrad Adenauer Stiftung, ki v sodelovanju s Pučnikovim inštitutom prireja Pučnikove simpozije, Holgerja Haibacha so takšne razprave v trenutnih časih zelo pomembne. "Živimo v času, ko se ponovno postavlja pod vprašaj to, kar je bilo v zadnjih treh desetletjih samoumevno – mir, svoboda biti tam, kjer želiš, govoriti, kar želiš reči, ne da bi bil zaradi tega kaznovan, živeti v regiji, v kateri ni vojn," je dejal.
Ob tem se velja po njegovih besedah spomniti na odločnost in modrost Jožeta Pučnika, hkrati pa se je treba zazreti tudi v prihodnost. "Samo tisti, ki pozna zgodovino, se bo lahko spoprijel s prihodnostjo," je dodal.
Mutor: Vojna v Ukrajini je posledica neobsodbe totalitarizmov
Predsednik Evropske platforme spomina in vesti Marek Mutor je v videonagovoru povedal, da je vojna v Ukrajini posledica neobsodbe totalitarnih režimov. "Zato se moramo spominjati tako velikih ljudi, kot je Jože Pučnik, ki se je boril proti totalitarnemu komunističnemu režimu," je dejal.
Župan Slovenske Bistrice Ivan Žagar je Jožeta Pučnika označil za osrednjo osebnost slovenske samostojnosti. "Je človek, ki je razumel in živel demokracijo. To je danes še kako pomembno," je dejal.
Po besedah akademika Janka Kosa je Jože Pučnik lahko "zgled in spodbuda Slovencem v času, ko morajo ne samo ohranjati pridobljeno državnost in demokracijo, ampak oboje zmeraj znova preverjati, izboljševati in ne dopustiti, da bi Slovenija pod težo svoje polpreteklosti postala mrtev zgodovinski rokav".
Predsednik Zbora za republiko France Cukjati je poudaril Pučnikova prizadevanja za resnico. "Tudi svoje državotvorne politične napore je gradil na spoštovanju resnice in doslednem zavračanju laži," je povedal.
Zbrane je med drugimi nagovorila tudi ravnateljica Srednje šole Slovenska Bistrica Iva Pučnik Ozimič, nečakinja Jožeta Pučnika. "Zanj je bila poprava krivic temeljno vrednostno vprašanje za novo državo. Ni mogel razumeti tega cinizma o preštevanju kosti in nepomembni preteklosti hkrati pa težnjo po simbolični spravi, ki je seveda brez resnice ni mogoče uveljaviti," je navedla.
Jože Pučnik, oče slovenske države
Zgodovinarka Andreja Valič Zver je predstavila dvojezično publikacijo z naslovom Jože Pučnik – oče slovenske države/Father of the Slovenian State.
Na koncu srečanja so podelili Pučnikovo plaketo za prispevek k razvoju demokracije v Sloveniji. To so namenili pravniku in politiku Lovru Šturmu (1938–2021). "Ključen je njegov prispevek k razvoju slovenske demokracije na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, še posebej na področju njihovega ustavnopravnega varstva," so med drugim zapisali v utemeljitvi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje