Roman Georga Orwella napoveduje nastop avtoritarne družbe, ki jo bo s pomočjo nešteto televizijskih ekranov obvladovala neosebna avtoriteta Veliki brat, v jezik opere pa ga je prevedel dirigent in skladatelj Lorin Maazel.
Preverjena piscaMaazel, na čigar zeljniku je tudi zrasla ideja o operi 1984, je k pisanju libreta pritegnil dve izkušeni peresi, in sicer Thomasa Meehana, ki je napisal besedilo za veliko lansko uspešnico West Enda, muzikal Producenti, ter skladatelja in libretista J. D. McClatchyja.
Znano besedilo je past
McClutchy in Meehan sta za britanski Guardian pojasnila, da prevod romana v libreto še zdaleč ni bilo lahka naloga. Najteže naj bi namreč bilo napisati libreto po zelo znanem romanu, saj publika takoj ugotovi morebitna vsebinska odstopanja od originala. Kljub temu je bilo po Meehanovih besedah takoj jasno, da lahko na podlagi 1984 nastane odlična opera. Roman namreč vsebuje ravno prav dramatičnih poudarkov, da lahko skladatelj postreže z razgibano glasbo, ki ne zapade v monotonijo.
Libretista sta oblikovala tudi glasbo
Čeprav se niti McClatchy niti Meehan ne moreta pohvaliti z glasbeno izobrazbo, pa sta si dovolila Maazelu navreči nekaj nasvetov. Tako sta ga uspela prepričati da je na nekaterih mestih vstavil dodatne dramatične zvoke, ki naj bi po mnenju piscev besedila opere pripomogli k lažjemu vživljanju gledalcev v predstavo.
Treba pa je priznati, da naj sta libretista napisala še tako dobro besedilo, uspeh opere bo v prvi vrsti odvisen od všečnosti glasbe, saj ljudje v opero zaidejo predvsem zaradi nje. Kar tri ure dolga opera bo na odru Kraljeve opere gostovala še cel maj, vse predstave pa naj bi dirigiral Lorin Maazel sam.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje