Foto:
Foto:
Baletni ansambel Rambert je najstarejši v Londonu.

Po naročilu britanskega inštituta za fiziko so se baletniki lotili ustvarjanja predstave Konstantna hitrost, v kateri bodo z gibom telesa predstavili dve temeljni deli Alberta Einsteina, njegovo relativno teorijo in znanstvenikovo raziskovanje zakona o Brownovem gibanju, ki trdi, da se majhni delci, ki jih potopimo v tekočino, gibajo v povsem naključnih smereh.

V spomin na Einsteinova dognanja
S predstavo nameravajo fiziki in baletniki počastiti najpomembnejša Einsteinova dognanja, do katerih je prišel pred natančno 100 leti. Predstavo bo koreografiral Marc Baldwin, umetniški vodja baletne skupine, pri delu pa je tesno sodeloval z Jerryjem Cowhigom, profesorjem fizike, ki deluje tudi v okviru omenjenega inštituta za fiziko.

Plesalci lahko pripomorejo k razumevanju fizike
Morda se sliši presenetljivo, vendar je več fizikov izjavilo, da je ples odličen medij za posredovanje zakonov fizike, verjetno tudi zato, ker se plesalci pri svojem delu pogosto zavejo, kakšne omejitve gibanju predstavljajo fizikalni zakoni, ki si jih je zamislilo vesolje.

Plesalci se bodo v predstavi, ki bo premierno uprizorjena 24. 5. v gledališču Sadler's Wells, zavrteli ob delih skladatelja slovaškega rodu Franza Leharja, ki so prav tako nastala okoli leta 1905.