Marija Vidau je kostumografka, ki je na najizrazitejši način zaznamovala estetiko predstav novogoriškega in tržaškega gledališča. Foto: Osebni arhiv
Marija Vidau je kostumografka, ki je na najizrazitejši način zaznamovala estetiko predstav novogoriškega in tržaškega gledališča. Foto: Osebni arhiv

Žameti in prosojnosti srečujejo perje in usnje, ki se usklajujejo s plastiko in kovinami ter se prelivajo v bogate, ekscentrične in ironične dialoge. Njeno vodilo je eksperimentiranje.

Valentina Cunja

Po besedah kuratorke razstave z naslovom Nedvomno ... Marija Vidau kostumografka spretno prepleta med gostimi in barvitimi tkaninami svojih oblačil ter išče nenavadne materiale.

"Njeno vodilo je eksperimentiranje"
"Žameti in prosojnosti srečujejo perje in usnje, ki se usklajujejo s plastiko in kovinami ter se prelivajo v bogate, ekscentrične in ironične dialoge. Njeno vodilo je eksperimentiranje. Igre razmerij in tekstur, ki se vedno med seboj zelo razlikujejo, oživijo posebne sinergije, ki izpopolnijo vsako gledališko predstavo z navidezno preprostostjo. Vse to se harmonično pretaka v celoto, takoj ko obleko naseli telo, ki ostane hkrati popolnoma svobodno, da se izraža brez omejitev,"
je ob razstavi zapisala Valentina Cunja.

Vpliv na primorski gledališči

Marija Vidau je kostumografka, ki je na najizrazitejši način zaznamovala estetiko predstav novogoriškega in tržaškega gledališča. Znala je prisluhniti tako režiserjevim željam kot zahtevam igralcev, za katere kostum ne sme biti ovira.

Od leta 1975 je sodelovala z novogoriškim gledališčem, za katero je ustvarila kostume za 23 predstav.

Iz Rima v ZDA in nazaj na Primorsko

Marija Vidau se je rodila na Opčinah leta 1942. Študirala je na Akademiji za kostumografijo in modo v Rimu, kjer je diplomirala leta 1970. Izpopolnjevala se je v ZDA, kjer je sodelovala z znamenitimi zvezdniki filmske industrije. Kot gledališka kostumografka se je po vrnitvi zaposlila v Slovenskem stalnem gledališču (SSG) Trst, hkrati pa sodelovala z drugimi poklicnimi gledališči po Sloveniji.

Poskrbela je za kostumsko opremo pri približno 120 gledaliških predstavah, za katere je prejela vrsto nagrad, med njimi tudi nagrado Prešernovega sklada, zlati lovorjev venec v Sarajevu, nagrado v Palazzo delle esposizioni v Rimu in sterijevo nagrado v Novem Sadu. Leta 2019 je prejela tudi nagrado za življenjsko delo Združenja dramskih umetnikov Slovenije.

Razstava, ki bo prikazala kostumografkin občutek za kombinacijo različnih, tudi nenavadnih materialov, bo na ogled do septembra.